Logo Przewdonik Katolicki

Nowe przepisy dla narzeczonych

AD | 05.12.19r

W czerwcu wejdą w życie nowe przepisy dotyczące narzeczonych przygotowujących się do ślubu. Zmiany dotyczą przede wszystkim tego, jak w kancelariach parafialnych będzie wyglądało spisywanie protokołu przedślubnego. Teraz będzie ono poprzedzane wspólną modlitwą księdza i narzeczonych oraz będą oni składali przyrzeczenie mówienia prawdy w składanych zeznaniach.

To jednak nie jedyna zmiana. Nowa regulacja ma również ułatwić proboszczom poznanie dojrzałości narzeczonych i ich gotowości do zawarcia sakramentu małżeństwa. Mają w tym pomóc nowe pytania, które ksiądz musi zadać kandydatom do tego sakramentu. Chodzi przede wszystkim o to, by wywiązał się między nimi „dialog, w oparciu o który można ocenić, czy intencje młodych są szczere, zgodne z prawdą o małżeństwie, tak jak o nim naucza Kościół, oraz czy mogą oni sposób ważny i godziwy zawrzeć związek małżeński”, jak wyjaśnił ks. prof. Piotr Majer, prawnik z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Współtworzy on obecnie praktyczny komentarz do wchodzącego w życie Dekretu KEP w tej sprawie.

Zmieni się również nieco procedura w przypadku zawierania małżeństw mieszanych (m.in. między katolikiem a niewierzącym lub między katolikiem a osobą innego wyznania). Nie podano jeszcze szczegółów. Inną nowością będzie nakaz spisywania protokołu przedślubnego w parafii, w której ślub się rzeczywiście odbywa, a nie, jak było do tej pory, wyłącznie w parafii jednego z narzeczonych. Wynikło to z obserwacji częstej praktyki młodych, którzy chcą się pobrać poza swoją parafią.
Uregulowana będzie również sprawa zawierania ślubów poza świątynią. Zasadniczo nie będzie to możliwe dla osób zainteresowanych ślubem katolickim, chyba że wykażą oni poważną przyczynę, dla której sakrament mógłby być zawarty gdzie indziej. To także odpowiedź na rosnące zainteresowanie np. ślubami w plenerze. – Nie powinno się zezwalać na zawieranie małżeństw poza miejscem świętym, bez poważnej przyczyny, której nie mogą stanowić racje natury komercyjnej czy wynikające z ekstrawagancji, próżności lub naśladowania zwyczajów obcych niż katolickie – wyjaśnił ks. prof. Majer, dodając, że zgody na taki ślub, w wyjątkowych okolicznościach, może udzielić ordynariusz miejsca, a w przypadku ślubu ze Mszą św. – biskup diecezjalny.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki