Logo Przewdonik Katolicki

Niedziela Słowa Bożego

AD | 24.01.20r

Takie święto obchodzić będziemy 26 stycznia w Kościele po raz pierwszy. Inicjatywa ustanowienia III niedzieli okresu zwykłego Niedzielą Słowa Bożego wyszła w ubiegłym roku od papieża Franciszka. Głównym motywem było, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Jak będą wyglądały obchody pierwszej Niedzieli Słowa Bożego? W Watykanie rano w bazylice św. Piotra papież odprawi Eucharystię, w trakcie której przekaże Biblię symbolicznej, 40-osobowej grupie przedstawicieli różnych stanów Ludu Bożego. Uroczyście wprowadzony też zostanie lekcjonarz, który był obecny w bazylice podczas wszystkich sesji Soboru Watykańskiego II. Specjalnie z Irlandii zostanie też sprowadzona figura Matki Bożej z Knock, jako Tej, która przypomniała wszystkim o konieczności stałego czytania Słowa Bożego. Objawienia w Knock należały bowiem do wyjątkowych pod tym względem, że Maryja nie powiedziała wówczas ani słowa. Towarzyszyli Jej tylko św. Józef oraz Jan ewangelista, którzy wskazywali zwycięskiego Baranka na ołtarzu, jak w widzeniu z Apokalipsy. – Maryja Panna nic nie mówi, trwa w milczeniu, jakby chciała pokazać, jaką postawę trzeba zachować w obliczu tajemnicy. A przy tym to objawienie do nas przemawia, bo św. Jan wskazuje Ewangelię, która ma być dla nas przewodniczką w perspektywie czasów ostatecznych – wyjaśnia abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
W Polsce na ten dzień przewidziano w wielu parafiach nabożeństwa Słowa Bożego, spotkania kręgów biblijnych lub specjalne nieszpory niedzielne z wydłużoną lekturą Pisma Świętego. – Nasz kontakt z Pismem Świętym nie może ograniczyć się tylko do niedzieli, kiedy słyszymy je podczas Mszy św. Jako ludzie wierzący powinniśmy codziennie sięgać po Pismo Święte. Miejsce Biblii nie jest wysoko na półce w mieszkaniu, ale pod ręką, abyśmy mogli sięgać do niej często – przekonuje przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, zachęcając do udziału w celebracjach związanych z nowym świętem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki