Logo Przewdonik Katolicki

Za granicą języka

Agnieszka Kostuch
Fot. Materiały prasowe, Jakub Krechowicz, Sasinparaksa /Adobe Stock

Język w pewnych sytuacjach kapituluje. Możemy się nim nieumiejętnie posługiwać, a nawet nim ranić. Dzięki poezji możemy jednak przekroczyć jego granice. Także w kojącej ciszy.

Wydaje się, że nasza świadomość ważności zajęcia się swoim zdrowiem psychicznym jest coraz większa. Często słyszymy, że za  dużą część sukcesów sportowców odpowiada ich praca z psychologiem. Tym samym otrzymujemy klarowny komunikat, że ta praca – mówiąc kolokwialnie – opłaca się temu, kto ją podejmuje. Czy zatem stereotyp psychologa, jako tego, do pracy z którym wstyd jest się przyznać publicznie, zalega głęboko w lamusie historii? To na pewno ciekawy temat do badań socjologicznych, dla mnie jednak jest on przyczynkiem do przedstawienia twórczości poetyckiej Katarzyny Michalewskiej, która jest z urodzenia poznanianką, a z wykształcenia i praktyki psychologiem.
W swoim ostatnim tomie poezji Na granicy śniegu Michalewska wykorzystuje zdobytą wiedzę i doświadczenie zawodowe, ale nie odnosi się wrażenia, żeby stawiała siebie w roli lekarza, tworząc wiersze. Nawet jeśli wykorzystuje w nich słowa z terminologii medycznej, psychologii, to jednak nie odziera ich z poetyckości, nie zamienia ich w teksty poradnikowe czy li tylko reportażowe. Nie jest to zatem „książka lekarska” napisana „ku pokrzepieniu serc” obecnych lub przyszłych pacjentów pani psycholog. Nie jest to poradnik, jak radzić sobie z trudnymi doświadczeniami, chociaż autorka nie ucieka od ich opisywania, sięgając po skrajnie trudne przypadki, jak postać Ciorana, porzucony na śmietniku noworodek N.N. czy ojciec cierpiący na amnezję. Jest w jej narracji wiele empatii, chęć zrozumienia i dzielenia się swoją uwagą. Bo ten brak „pokrzepiania” nie oznacza braku obecności. Podmiot liryczny wysłuchuje historii innych, jak w wierszu Takotsubo, nawiązującym do zespołu złamanego serca.

banerek-pod-teksty.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 39/2022, na stronie dostępna od 04.10.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki