Logo Przewdonik Katolicki

Nawyki szczęśliwych ludzi

Katarzyna Frużyńska, psycholog
fot. Hinterhaus Productions/Getty images

Czy istnieją cechy typowe dla ludzi szczęśliwych? Co robią oni częściej niż inni? Badacze poznali przynajmniej część odpowiedzi.

Czy jest coś, co wyróżnia ludzi szczęśliwych spośród pozostałych? Na pewno ogromną rolę odgrywają warunki życiowe i podstawowe poczucie bezpieczeństwa, którego wciąż brakuje tak wielu osobom na świecie. Jeśli jednak przyjrzymy się ludziom o podobnym komforcie życia, możemy się przekonać, że wśród nich są osoby mniej i bardziej zadowolone z życia.

Doświadczenie przepływu i wdzięczność
Badaczka tematyki szczęścia Sonja Lyubomirsky w książce Wybierz szczęście wskazuje, że w pewien sposób ludzie szczęśliwi… postanawiają tacy być, świadomie zauważając rzeczy, które zwiększają ich poczucie zadowolenia z życia. Przejawia się to na przykład w docenianiu codziennych przyjemności i drobnych gestów sympatii. Może to być chociażby miejsce w kolejce sklepowej czy w myjni samochodowej, które się nagle zwolniło i jesteśmy już o krok bliżej. Świadome zauważenie tego i nacieszenie się tym przez kilka sekund jest naszym wyborem i można to ćwiczyć jak dobry nawyk. Badania empiryczne wykazały, że nawyk delektowania się np. ciepłą herbatą czy dobrymi rzeczami, które spotykają nas w życiu, jest związany z intensywnym i częstym szczęściem. W kilku badaniach stwierdzono, że ludzie skłonni do delektowania się są bardziej pewni siebie i zadowoleni, a mniej zmartwieni i pozbawieni nadziei. Gdy zaczynamy ćwiczyć „mięsień” doceniania i wdzięczności, okazuje się to trudne, bo przecież ewolucyjnie zawsze ważniejsze dla naszego przetrwania było zauważanie niebezpieczeństw. Możemy sobie wyobrazić, że zbyt długie delektowanie się posiłkiem bez zwracania uwagi na dzikie zwierzęta dookoła raczej nie opłacało się na dłuższą metę. Jednak w dzisiejszym, stosunkowo bezpiecznym otoczeniu, możemy pozwolić sobie na większy optymizm i skierować naszą uwagę na pozytywne aspekty życia. Nieprzypadkowo jednym z pierwszych elementów modlitwy jest uwielbienie i wdzięczność („w każdym położeniu dziękujcie”, 1 Tes 5, 18).

PK-01.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 1/2022, na stronie dostępna od 10.02.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki