Logo Przewdonik Katolicki

Zielona rewolucja już trwa

Anna Druś
Kleszczów 2016 r. Baterie słoneczne, które dofinansowała gmina, są niemalże na każdym dachu dzięki zlokalizowanej na tym terenie Kopalni Wegla Brunatnego Bełchatów Fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Od kilku lat trwa w Polsce rewolucja energetyczna, w której chodzi nie tylko o wielkie pieniądze i całkowite odejście od węgla jako źródła prądu i ciepła, ale przede wszystkim o nasze płuca, środowisko i klimat.

Rząśnia to niewielka miejscowość w województwie łódzkim. Kilka tysięcy mieszkańców, sklepy, kościół, szkoła, urząd gminy. Gdy popatrzeć uważnie na jej zdjęcie satelitarne, od razu zwraca uwagę liczba dachów, na których zainstalowano panele fotowoltaiczne. Należy do nich także dach miejscowej plebanii. Właśnie Rząśnia jest jedną z nielicznych gmin w Polsce, gdzie prawie wszyscy mieszkańcy to już tzw. prosumenci – czyli nie konsumenci energii elektrycznej, ale ci, którzy sami ją produkują na własne potrzeby, nadwyżki wysyłając do sieci lub magazynując w akumulatorach. To wszystko efekt realizowanego od kilku lat lokalnego programu dofinansowania, w którym gmina finansuje nawet 80 proc. kosztu montażu paneli.
Według danych opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez Agencję Rynku Energii liczba indywidualnych prosumentów wzrosła w Polsce w ciągu zaledwie pięciu ostatnich lat aż o jedenaście TYSIĘCY procent i wyniosła w 2020 r. już 500 tys. gospodarstw domowych. I chociaż nadal produkowana przez nich energia jest zaledwie nikłym procentem całej energii produkowanej w Polsce (1,2  roc.), to i tak już w samym tempie przyrostu widać, z jak dynamiczną rewolucją mamy do czynienia.
– Opłacalność – to klucz do każdej rewolucji technologicznej – uważa Aleksandra Gawlikowska-Fyk z think tanku Forum Energii. – Jeśli nam się coś zaczyna opłacać, to nawet nie potrzeba zmiany mentalności, żeby nas do tego przekonać. I to się dziś dzieje w polskiej energetyce, która powoli od kilku lat przestawia się na OZE – mówi.

PK-8.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 8/2021, na stronie dostępna od 24.03.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki