Logo Przewdonik Katolicki

Smutna dola naszych świątyń

Tomasz Królak
fot. Magdalena Bartkiewicz

Prawo do wyznawania wiary, zwłaszcza przez chrześcijańskie mniejszości, to nie jest coś, za co unijni przywódcy skłonni byliby umierać.

Zamiana w meczet świątyni Hagia Sophia – jednej z najsłynniejszych budowli chrześcijańskich – budzi smutek i niepokój. Stambulska perła architektury to miejsce soborów powszechnych, zaś po rozłamie chrześcijaństwa na wschodnie i zachodnie, które tu właśnie w 1054 r. się dokonało, przez kolejne stulecia świątynia była  najważniejszym kościołem dla prawosławia. Trwało to do połowy XVI w., kiedy to Turcy podbili Konstantynopol, a Hagia Sophia stała się meczetem. W 1934 r. została przekształcona w muzeum, ale prezydent Edroğan właśnie przywrócił temu miejscu status muzułmańskiego miejsca modlitwy.
Oczywiście jest to przejaw politycznej gry autokratycznego władcy z Zachodem, a pewnie też z całym światem islamu. Już teraz obnażył słabość Zachodu, który – o czym turecki prezydent doskonale wiedział – nie będzie w stanie zmobilizować się przeciwko jego decyzji.
PK-30.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 30/2020, na stronie dostępna od 23.08.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki