Logo Przewdonik Katolicki

Im więcej dajecie…

Katarzyna Jarzembowska
Ks. Sławek Bar z młodymi | fot. Marcin Jarzembowski

W Bydgoszczy rusza Wincentyński Dom Miłosierdzia im. św. Małgorzaty Alacoque. Znajdą w nim swoje miejsce „na trudny czas” ofiary przemocy domowej, poszkodowani w pożarze czy powodzi, a także bezdomni. Nikt nie odejdzie z kwitkiem.

Idoli można mieć różnych. Dla ks. Sławomira Bara CM od lat wzorzec jest ten sam – św. Wincenty à Paulo. Idol w habicie. „Kochajmy Boga – ale niech to będzie poprzez trud naszych rąk i w pocie czoła” – powiedział kiedyś ten „przyjaciel ulicy”. I ks. Sławek realizuje jego testament z wielkim zapałem. Bezkompromisowo.
 
Serce Wincentego
– Pamiętam taką historię z wykładów – wspomina. – Na schodach przed kościołem zostawiono bezdomne dziecko. Po zakończonym nabożeństwie św. Wincenty zabrał niewielkie zawiniątko i przyniósł do Pań Miłosierdzia. Powiedział, że trzeba się nim zająć. Na co one – nie kryjąc oburzenia – zapytały: „My? Bękartem? Przecież to grzech dotykać takie dziecko…”. „Jeśli wy się nim nie zajmiecie, ja to zrobię”. Czasy, w których przyszło nam żyć, wymagają, byśmy mieli serce Wincentego – otwarte na drugiego człowieka. Trzeba nieść miłość niezależnie od koloru skóry, wyznania czy poglądów – podkreśla.
Święta Małgorzata została patronką domu z dwóch powodów. – Po pierwsze, dostałem go w spadku, ale budynek był tak zniszczony, że zacząłem się zastanawiać, co z nim zrobić. Pomyślałem: sprzedam, a pieniądze pójdą na pomoc biednym. No i wtedy pojawiła się pani Małgorzata. Ona mi dała siłę, odwagę i taką chęć do tego, żebym ten dom wyremontował. I nie szedł na łatwiznę. Włożyliśmy w to ponad 180 tys. – to wszystko ofiary parafian i sympatyków bazyliki. Po drugie – ten powód jest już bardziej świątobliwy – przez 40 lat ojcem duchowym św. Małgorzaty, francuskiej wizytki, był św. Wincenty à Paulo. Jest ona patronką od Serca Jezusowego – pełnego miłości i miłosierdzia, a taki właśnie ma być ten dom – tłumaczy ks. Bar.
PK-29.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 29/2020, na stronie dostępna od 16.08.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki