Logo Przewdonik Katolicki

Piękno jest zaraźliwe

Joanna Mazur
fot. Marianna Łakomy

Tańczą, śpiewają, animują, ale przede wszystkim... kochają dzieci. Karolina, Ewa i Milena z poznańskiej Mozaiki inspirują najmłodszych do odkrywania świata kultury i sztuki.

To było pięć lat temu. Ewa mieszkała z mężem w Anglii i była na początku ciąży, Karolina właśnie kupiła mieszkanie, a Milena za pół roku miała brać ślub. Słowem: niezbyt dogodny moment na założenie firmy. A jednak.
– Są pewne decyzje, z którymi nie można czekać na odpowiedni moment. Trzeba po prostu je podjąć, zrobić pierwszy krok i zaufać. Małymi krokami udało nam się stworzyć wartościowe projekty, które cieszą dzieci, mimo że ze względu na urlopy macierzyńskie Ewy i Mileny, w ciągu pięciu lat istnienia firmy, we trzy pracowałyśmy może jakieś sześć miesięcy – śmieje się Karolina.
Mozaikę tworzą przyjaciółki: Karolina Ociepka, Ewa Płotka i Milena Konopińska. Wszystkie, dzięki swojemu artystycznemu zacięciu, odkryły pasję do pracy z dziećmi, której oddają się już ponad dziesięć lat. Tworzą animacje, interaktywne spektakle dla dzieci oraz edukacyjne spotkania z kulturą i sztuką.
 
Uczciwa publiczność
– To, co mnie inspiruje w pracy z dziećmi, to ich autentyczność – mówi Ewa. – Dzieci mówią, co myślą, reagują w zgodzie ze sobą i kiedy widzę, że coś im się podoba, wiem, że to prawda. Od samego początku to właśnie od dzieci uczyłyśmy się, jak stworzyć interesujący program, co je przekonuje, a co nie. Praca z nimi wymaga 200 procent energii i przygotowania, jednak dzieci odwdzięczają się wtedy również na 200 procent – tłumaczy.
Na premierze jednego z programów dotyczących teatru tańca Karolina zauważyła, że dzieci intensywnie rozmawiają między sobą. – Zastanawiałam się, czy to dlatego, że program ich nie interesuje. Jednak kiedy przysłuchałam się, o czym rozmawiają, okazało się, że z przejęciem komentują to, co dzieje się na scenie. Dorośli w kontakcie ze sztuką prowadzą swoje asocjacje wewnątrz, dzieci naturalnie wypowiadają swoje wrażenia głośno. To jeden z elementów, który bierzemy pod uwagę, tworząc dzieciom okazje do poznawania różnych przestrzeni sztuki i kultury – opowiada Karolina.

 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 34/2019, na stronie dostępna od 16.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki