Logo Przewdonik Katolicki

Kultura na ŚDM

Marianna Gurba
S. Cristina Sccucia wygrała "The Voice of Italy" w 2014 r. / fot. PAP

Kraków nazywany jest kulturalną stolicą Polski. Podczas Światowych Dni Młodzieży odbywających się w Grodzie Kraka nie zabraknie więc koncertów, pokazów, wystaw, festiwali… Prezentujemy przegląd najciekawszych miejsc, w których będzie można posmakować kultury.

RYNEK GŁÓWNY
W samym sercu Krakowa, na Rynku Głównym, czeka nas ogromne bogactwo wydarzeń kulturalnych. Już w tygodniu poprzedzającym wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży rusza Mercy Festival organizowany przez wspólnoty działające w bazylice Mariackiej. Wieczory od 18 do 21 lipca można spędzić właśnie w tym najsłynniejszym krakowskim kościele na rekolekcjach prowadzonych przez aktywnego w internecie dominikanina – o. Adama Szustaka oraz o. Tomasza Nowaka. Od 22 lipca Festival przenosi się na wielką scenę pod Ratuszem. Do ojców głoszących rekolekcje dołączy bp Grzegorz Ryś, a każdy z festiwalowych wieczorów zakończy się koncertem uwielbieniowym. Zagrają największe sławy polskiej muzyki chrześcijańskiej: New Life’m, Owca, Exodus 15, muzycy Jednego Serca Jednego Ducha z Rzeszowa (m.in. Jan Budziaszek, Lidia i Marcin Pospieszalscy). W niedzielne popołudnie i wieczór na scenie pojawi się zespół niemaGOtu, którego muzycy stworzyli hymn ŚDM Kraków 2016. Ze względu na międzynarodową publikę festiwal będzie prowadzony w dwóch językach – polskim i angielskim. – To wydarzenie zaprogramowane dla młodych. Dużo uwielbienia i obecność kochanych przez młodzież kaznodziejów – jesteśmy pewni, że dzięki temu będzie nie tylko wspaniale, ale też będzie to czas przemiany serc – zapowiada Alina Szastok, jedna z organizatorek festiwalu.
W piątek 29 lipca, po Drodze Krzyżowej, której na Błoniach będzie przewodniczył papież Franciszek, krakowski rynek w muzyczny sposób upomni się o prześladowanych chrześcijan. Na scenie zabrzmi bowiem oratorium pt. Z powodu mojego imienia autorstwa Piotra Rubika i Zbigniewa Książka.
 
 
WAWEL
W niedzielę 24 lipca w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu rozpocznie się 9. Noc Cracovia Sacra, w tym roku pod wymownym hasłem „Cracovia altera Roma”. W ramach tegorocznej edycji „Nocy” – trwającej tym razem niejako wbrew nazwie kilka dni – odbędą się liczne koncerty i wystawy w wielu krakowskich kościołach i instytucjach kultury. Podczas wawelskiego koncertu inauguracyjnego wystąpią Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Chór Chłopięcy Cantores Sancti Joseph, a także soliści Nina Nowak i Rafał Gudyka. W ich wykonaniu usłyszymy wybrane arie sakralne, chorały i modlitwy.
 
 
PLAC SZCZEPAŃSKI
Nie lada gratka czeka na tych pielgrzymów i turystów, którzy podczas ŚDM wybiorą się na plac Szczepański w pobliżu Rynku. Obchodząca w lipcu 34. rocznicę powstania brazylijska wspólnota Shalom organizuje tam Festival Hallelujah. Jest to wydarzenie, które w Brazylii przyciąga co roku ponad milion uczestników. Tym razem chrześcijańskie pokazy artystyczne zostaną zaprezentowane w kraju Światowych Dni Młodzieży. Jedną z największych gwiazd festiwalu niewątpliwie będzie zwyciężczyni programu „The Voice of Italy” – śpiewająca siostra zakonna Cristina Scuccia.
 
 
BŁONIA
Krakowskie Błonia będą jednym z najważniejszych miejsc podczas Światowych Dni Młodzieży. To tu odbędzie się wtorkowa Msza św. z ceremonią otwarcia ŚDM, tutaj w czwartek powitamy Ojca Świętego, pod którego przewodnictwem w piątek – także na Błoniach – setki tysięcy pielgrzymów będą się modlić podczas Drogi krzyżowej. Wtorkowe wydarzenia uświetni występ Agnieszki Chrzanowskiej, która przedstawi fragmenty koncertu ekumenicznego „Dom na skale”. – Występ na ŚDM to dla mnie podsumowanie pewnej drogi, ponieważ utwory, które zaprezentuję, są zainspirowane Modlitewnym Spotkaniem w Asyżu w 1986 r., zainicjowanym przez Jana Pawła II, podobnie jak i Światowe Dni Młodzieży. W moim odczuciu te wydarzenia są wyrazem ważnej dla Niego, a także i dla mnie, idei dążenia do dialogu, porozumienia i szacunku dla wszelkiego istnienia – wyznaje piosenkarka.
 
 
KOŚCIÓŁ ŚW. FLORIANA
Parafia, w której w latach 1949–1951 wikarym był Karol Wojtyła, podczas ŚDM będzie gościć wspólnotę Chemin Neuf. W tygodniu poprzedzającym wydarzenia centralne ta katolicka grupa rodem z Francji organizuje w Łodzi Festiwal Paradise in the City. Od poniedziałku 25 lipca aż do niedzieli kończącej ŚDM w krakowskim kościele św. Floriana oraz na przykościelnej scenie będzie natomiast animować koncerty, przedstawienia taneczne, wieczory modlitwy i uwielbienia, pojednania i ewangelizacji.
 
 
ŁAGIEWNIKI
„Stworzeni by wielbić” – tak zatytułowany jest koncert uwielbienia Miłosierdzia Bożego, który odbędzie się 27 lipca. Gdzie mogłoby się odbyć takie wydarzenie, jak nie w Łagiewnikach? – Mamy to szczęście doświadczać każdego dnia Bożego Miłosierdzia, które jest tak cudowne i zachwycające, że chcemy je uwielbiać, uwielbiać, uwielbiać, uwielbiać, uwielbiać… bo wszyscy jesteśmy stworzeni, by wielbić Miłosierdzie Boże – piszą na stronie internetowej koncertu organizatorki, czyli siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Do wielbienia zaprosiły gigantów polskiej muzyki liturgicznej – orkiestrę i chór na dziedzińcu klasztornym poprowadzą bowiem: Paweł Bębenek, Hubert Kowalski i Piotr Pałka.
 
 
COM-COM ZONE ul. Tadeusza Ptaszyckiego
Światowe Dni Młodzieży oprócz modlitwy, spotkań z papieżem i tysiącami pielgrzymów, koncertów, wystaw i festiwali oferują także… turniej piłki nożnej! Pomysłodawcą Copa Catolica, w którym zagrają drużyny z Brazylii, Gwatemali, Libanu i innych krajów całego świata, jest Gabriel del Fiaco. „Zapraszamy – przyjdźcie i nacieszcie się odczuwaniem braterstwa w sporcie!” – zachęca młody Brazylijczyk, od ponad roku angażujący się w przygotowania ŚDM w Krakowie. 26 lipca zostaną rozegrane mecze kwalifikacyjne, zwycięzców poznamy dzień później. Zawody są organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem SIEMACHA.
 
 
FESTIWAL MŁODYCH
Większość z opisanych wyżej imprez kulturalnych odbywa się w ramach Festiwalu Młodych, który od kilku lat jest nieodłącznym elementem ŚDM. Na 70 scenach (20 plenerowych i 50 w budynkach w Krakowie i w okolicznych miejscowościach) odbędzie się 150 koncertów, pokazów tanecznych, teatralnych czy filmowych.
Ideą festiwalu jest dzielenie się pasją i talentami, a poprzez to spotkanie Boga w drugim człowieku. Dla pielgrzymów występują głównie… inni pielgrzymi. Stąd obok znanych nazwisk i zespołów na liście wykonawców są też setki (jeszcze) anonimowych artystów. Na jednej ze scen pojawią się członkowie Stowarzyszenia „Sztuka na Scenie”, które tworzy grupa rodziców przedszkolaków z małej miejscowości Porąbka Uszewska. Za pomocą chwytającej za serce pantomimy przedstawią drogę do świętości Jana Pawła II. O możliwości zgłoszenia się na festiwal dowiedzieli się niemal w ostatniej chwili podczas innej podobnej imprezy – Festiwalu Małych Form Artystycznych organizowanym przez KSM. Ich przedstawienie zostało tam nagrodzone pierwszym miejscem. – Występ podczas Festiwalu Młodych jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Dzięki wygranej na FMFA zrozumieliśmy, że nasz teatr jest ważny nie tylko dla nas, ale również stanowi wartość dla innych. Jesteśmy zwykłymi ludźmi, którzy starają się robić coś niezwykłego, by każdy uwierzył, że nie wiek, wykształcenie czy miejsce, ale ludzie tworzą prawdziwą sztukę – wyznaje Katarzyna Gurgul, prezes „Sztuki na Scenie”.
Pokazy zostały zaplanowane w taki sposób, by wypełniały czas wolny pielgrzymów. Są otwarte także dla mieszkańców Krakowa czy turystów. – Festiwal pokazuje żywy, różnorodny i radosny Kościół – mówi Małgorzata Skorupa z Komitetu Organizacyjnego ŚDM, koordynatorka festiwalu. – Warto wziąć w nim udział, ponieważ zostało przygotowanych nie tylko wiele wydarzeń kulturalnych czy sportowych, ale także takich, dzięki którym można znaleźć się bliżej Boga – dodaje.
           
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki