Logo Przewdonik Katolicki

Przyjdź Duchu Święty!

Służebnice Ducha Świętego

„Najważniejszym i największym aktem miłości bliźniego jest głoszenie Dobrej Nowiny” – te słowa ponad sto lat temu wypowiedział św. Arnold Janssen, założyciel Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego.

Do dziś pozostają one jak najbardziej aktualne i stanowią pierwszorzędne zadanie dla misjonarek Służebnic Ducha Świętego, które obecne są w 50 krajach świata, na wszystkich kontynentach. „Przyczyniamy się do krzewienia Dobrej Nowiny przede wszystkim tam, gdzie jej jeszcze nie głoszono lub głoszono ją w sposób niewystarczający i gdzie Kościół lokalny nie jest w stanie istnieć o własnych siłach” – przypominają Konstytucje zgromadzenia.
 
Kobiety dla misji
Zgromadzenie Misyjne Sióstr Służebnic Ducha Świętego założył 8 grudnia 1889 r. św. o. Arnold Janssen. Było to już drugie z kolei zgromadzenie założone przez tego niemieckiego kapłana. Przejęty prawdą, że kraje niemieckojęzyczne nie mają domu przygotowującego kapłanów do pracy misyjnej, marzył o powstaniu takiego miejsca. Z czasem zrozumiał, że wolą Pana Boga jest, iż to on sam ma stanąć u początku tego dzieła. I tak 8 września 1975 r., w holenderskiej miejscowości Steyl, rozpoczęło swoje istnienie Zgromadzenie Słowa Bożego (Societas Verbi Divini), którego członkowie popularnie zwani są werbistami. Kiedy dzieło misyjne wzrastało dzięki Bożemu błogosławieństwu, pojawiła się potrzeba obecności kobiet na misjach. Siostry były szczególnie potrzebne do pracy z kobietami i dziećmi. Do Steyl zaczęły więc przybywać kobiety, które odkrywały w sobie powołanie do bezpośredniej pracy misyjnej. Początkowo pomagały w Domu Misyjnym, wykonując proste prace, których nie brakowało w rozrastającej się bardzo szybko wspólnocie Zgromadzenia Słowa Bożego. Po kilku latach ich marzenie się spełniło. O. Arnold założył i poświęcił Duchowi Świętemu nową wspólnotę zakonną. Widział bowiem coraz wyraźniej, że misje to przede wszystkim owoc działania Ducha Świętego.
 
Służebnice Bożej miłości
Jedną z pierwszych sióstr była Helena Stollenwerk (1852–1900), która od dziecka pragnęła być misjonarką. Po długich latach poszukiwań w 1882 r. wstąpiła do Domu Misyjnego w Steyl, stając się współzałożycielką nowego zgromadzenia misyjnego. Jej misyjną duchowość cechowało szczególne nabożeństwo do Ducha Świętego. Dla Jego większej chwały bł. Maria Helena ofiarowała całą swoją pracę, wszystkie modlitwy i cierpienia. W 1898 r. na prośbę założyciela przeszła do utworzonego również przez niego Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji, gdzie zmarła 3 lutego 1900 r. To zgromadzenie klauzurowe, trzecie już z kolei, które założył o. Arnold, ma za zadanie nieustanną modlitwą adoracji Najświętszego Sakramentu wypraszać łaski dla dzieła misyjnego. W Polsce jest tylko jedna wspólnota tego zgromadzenia – w Nysie na Opolszczyźnie. Druga współzałożycielka Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego, bł. matka Józefa Hendrina Stenmanns (1852–1903) już we wczesnym dzieciństwie troszczyła się o chorych i ubogich. Następnie podjęła pracę w Domu Misyjnym, gdzie po latach oczekiwań została siostrą misyjną. Pozostawiła nam następującą zachętę: „Modlitwa «Przyjdź, Duchu Święty!» powinna być oddechem Służebnicy Ducha Świętego”.
Misyjny charyzmat zgromadzenia i jego Konstytucje podkreślające, że „Bóg powołał nas, abyśmy były służebnicami Jego miłości” spowodowały, że już sześć lat po jego założeniu pierwsze misjonarki, żegnane jeszcze przez swoją pierwszą przełożoną, bł. Marię Helenę Stollenwerk, wyruszyły do Argentyny. Niebawem siostry podjęły również pracę w Togo, na Nowej Gwinei, w USA, w Brazylii, Chinach, Japonii, Mozambiku i na Filipinach. Obecnie około 3100 sióstr pomaga ludziom na wszystkich kontynentach świata, zwłaszcza tym biednym i nieewangelizowanym. W głoszenie Dobrej Nowiny na niwie misyjnej jest też bezpośrednio zaangażowanych około 86 polskich Służebnic Ducha Świętego. Polska prowincja zgromadzenia liczy w sumie 140 sióstr i gdziekolwiek żyją czy pracują, są świadome swego powołania jako misjonarki.
 
W Domu Misyjnym w Chludowie
Obecność zgromadzenia w Chludowie koło Poznania od początku była związana z działalnością wspólnoty werbistowskiej. Werbiści przybyli do Chludowa dużo wcześniej, bo już w marcu 1935 r. We wrześniu 1935 r. odbyły się tam pierwsze w Polsce obłóczyny kleryków werbistów i tak zaczęło tętnić życiem to miejsce, które dziś pozostaje domem nowicjatu Polskiej Prowincji Zgromadzania Słowa Bożego. Siostry Służebnice Ducha Świętego przybyły do Chludowa 10 maja 1962 r. na zaproszenie ówczesnego rektora Domu Misyjnego, aby usprawnić pracę kuchni, bieliźniarni i pralni. Misjonarze werbiści z Chludowa prowadzili także działalność zmierzającą do budzenia świadomości misyjnej wśród wiernych w Polsce. Dlatego też na łamach „Przewodnika Katolickiego” z dnia 15 lutego 1970 r. ukazał się list misjonarza z Indonezji o. Stefana Wrosza, w którym opisywał on tragiczną sytuację głodujących mieszkańców tego kraju. Artykuł wywołał ogromne poruszenie wśród czytelników nadsyłających wiele listów i świadczących konkretne gesty pomocy. Powoli, także dzięki takim świadectwom misjonarzy, rosła liczba osób zaprzyjaźnionych i współpracujących z werbistami w dziele misyjnym. Dom Misyjny w Chludowie stanowił centrum prowadzenia korespondencji, wysyłania paczek do krajów misyjnych i koordynowania duchowego wsparcia w postaci modlitwy za misje i misjonarzy. Odbywały się tu też różnego rodzaju rekolekcje, dni skupienia dla księży, kleryków, ministrantów, studentów, chorych i innych grup osób świeckich. W wielorakich pracach, jakie były konieczne dla dobrego funkcjonowania Domu Misyjnego, uczestniczyły na swój sposób Siostry Służebnice Ducha Świętego. W czasie ponad 50 lat posługi swój wkład w jego działanie włożyło w sumie około 100 sióstr. Wspólny misyjny charyzmat, przekazany przez założyciela, pomagał też siostrom i ojcom jednoczyć siły w służbie misyjnej Kościoła.
Obecnie wspólnotę w Chludowie tworzą cztery siostry. Trzy z nas pracują w Domu Misyjnym: na furcie w biurze Mszy św. wieczystych, w kuchni i zakrystii. Jedna siostra jest natomiast katechetką w pobliskim Zespole Szkół im. o. Mariana Żelazka. Tak jak ich poprzedniczki, starają się współpracować z werbistami, podejmując różne formy zaangażowania w animację misyjną, jak również prowadząc dom, który także dziś odwiedza wiele osób pragnących ożywić w sobie ducha misyjnego. 
Zgromadzenie Misyjne Sióstr Służebnic Ducha Świętego (SSpS)
 
Zgromadzenie w sieci: www.siostrymisyjne.pl
 
Dom Prowincjalny „Annuntiata”
ul. Starowiejska 152
47–400 Racibórz
tel.32 415 50 51
e-mail: zmsd_raciborz@zakon.opoka.org.pl
 
Dom Misyjny w Chludowie
ul. Kościelna 15
62–001 Chludowo
tel. 61 811 65 62
e-mail: sspschludowo@wp..pl
 
Zapraszamy na rekolekcje: „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu!” (1 Kor 1, 26) do Raciborza (6–10.07.), Zakopanego (13–18.07.) i Nysy (10–14.08.). Zgłoszenia: tel. 505 305 953, e-mail: siostryssps@go2.pl
 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki