Logo Przewdonik Katolicki

Ku chwale Boga i uświęceniu człowieka

Barbara Sawic

W niedzielę 24 maja biskup włocławski Wiesław Mering konsekrował przez poświęcenie kościół parafialny św. Faustyny Kowalskiej w Koninie, oddając go na wyłączność Bogu.

Od  1 stycznia 1994 r. duszpasterzami wspólnoty, wydzielonej z parafii  św. Maksymiliana Kolbego w Koninie i parafii Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach, są księża salezjanie.  Proboszczem jest ks. Jan Oleksiuk SDB. Uroczystość poświęcenia kościoła odbyła się w roku 200-lecia  urodzin św.  ks. Jana Bosko SDB, założyciela zgromadzenia salezjanów.
Do udziału w liturgii dedykacyjnej zostali zaproszeni duchowni, zgromadzenia zakonne męskie i żeńskie, parafianie i goście. Z tak licznego grona wymieńmy ks. prałata Wojciecha Kochańskiego i ks. prałata Tomasza Michalskiego, wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka, prezydenta Konina Józefa Nowickiego z zastępcami Sławomirem Lorkiem i Sebastianem Łukaszewskim, a także przewodniczącego Rady Miasta Konina Wiesława Steinkego.

W przestrzeni sakralnej
Po przybyciu pasterza diecezji, powitaniu go i modlitwie, wyruszyła procesja do zamkniętych, opieczętowanych drzwi kościoła. Zerwania pieczęci i otwarcia drzwi dokonał ks. bp Mering. On też, jako pierwszy, przekroczył próg świątyni, następnie pozdrowił zebranych, podziękował za słowa skierowane pod jego adresem i wyraził radość z uczestnictwa w uroczystości. Poświęciwszy wodę, pokropił nią zebranych, ołtarz i ściany kościoła.

Bóg jest wśród nas
Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Marek Chmielewski SDB, inspektor
Salezjańskiej Prowincji św. Wojciecha z siedzibą w Pile. Po wspólnym wyznaniu wiary i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych ks. bp Mering odmówił modlitwę poświęcenia, która wyraża zamiar poświęcenia na zawsze kościoła Bogu i jest prośbą o Jego błogosławieństwo. Namaszczenie krzyżmem mensy ołtarza i ścian świątyni (w miejscach oznaczonych równoramiennymi krzyżami) to znak Bożych dzieł dokonywanych za pośrednictwem Kościoła. Symbolem Chrystusa stał się namaszczony ołtarz. Spalenie na nim kadzidła oznacza, że stale obecna w misterium Ofiara Chrystusa wznosi się do Boga jak miła woń i że modlitwy wiernych płyną do tronu Bożego. Na znak, że kościół stał się domem modlitwy, ksiądz biskup okadził jego wnętrze (okadzenie ludu Bożego wskazywało, że kościół jest świątynią żywą, w której każdy wierny jest ołtarzem duchowym). Ołtarz został nakryty, ozdobiony kwiatami, następnie oświetlony (a za nim kościół), dla przypomnienia, że Chrystus jest Światłem na oświecenie pogan. O obecności Chrystusa w kościele mówiła obecność w tabernakulum Najświętszego Sakramentu.

Liturgia Eucharystii
Na tak przygotowanym ołtarzu ks. bp Wiesław Mering sprawował Eucharystię na poświęcenie kościoła. Odczytany został akt dedykacji kościoła, następnie podpisany przez pasterza diecezji i inne upoważnione osoby. Pięknie i dostojnie brzmiały śpiewy w wykonaniu chóru Misericordia pod dyrekcją Elwiry Chojnackiej. Na zakończenie liturgii proboszcz ks. Jan Oleksiuk SDB podziękował pasterzowi diecezji, kapłanom, księżom salezjanom – w ich liczbie swoim poprzednikom na urzędzie – za „ogromny wkład pracy, tworzenie od podstaw dzieła, z którego dziś my, salezjanie, jesteśmy dumni”. Podziękowanie za zaangażowanie otrzymali wierni świeccy, zwłaszcza druhowie OSP Chorzeń.
Pasterskie błogosławieństwo, radosne Te Deum laudamus oraz Boże, coś Polskę zakończyło uroczystość sprawowaną ku chwale Boga i uświęceniu człowieka.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki