Logo Przewdonik Katolicki

Godny podziwu jest ołtarz...

Maria Gębicka
Fot.

Piątego sierpnia 2007 r. w kościele parafialnym św. Stanisława BM w Bytoniu miała miejsce doniosła uroczystość poświęcenia kamiennego ołtarza przez biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa. Podczas Eucharystii ks. biskup poświęcił również miejsce przewodniczenia, ambonę i tabernakulum oraz wygłosił homilię. W Mszy św. uczestniczyli liczni parafianie, zaproszeni kapłani,...

Piątego sierpnia 2007 r. w kościele parafialnym św. Stanisława BM w Bytoniu miała miejsce doniosła uroczystość poświęcenia kamiennego ołtarza przez biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa. Podczas Eucharystii ks. biskup poświęcił również miejsce przewodniczenia, ambonę i tabernakulum oraz wygłosił homilię.

W Mszy św. uczestniczyli liczni parafianie, zaproszeni kapłani, m.in. dekanatu piotrkowskiego, pracujący w Kurii Diecezjalnej Włocławskiej – w ich gronie projektant ołtarza i wystroju prezbiterium, diecezjalny konserwator zabytków ks. Piotr Sierzchała. Historyczna uroczystość poprzedziła przypadające w 2008 r. obchody setnej rocznicy poświęcenia kościoła w Bytoniu.

Około godz. 11.30 pasterza diecezji powitała przed plebanią asysta liturgiczna i orkiestra. Procesyjnie udano się do kościoła, tutaj – w imieniu parafian – dostojnego gościa powitała rodzina Kontowiczów, a następnie proboszcz ks. kan. Henryk Pałucki, który przy okazji wspomniał, że obecna świątynia jest piątą z kolei. Wzniesiona została w latach 1904-1907, a rok później odbyła się jej konsekracja przez poświęcenie.

Następnie ks. bp Mering pobłogosławił wodę i pokropił nią wiernych oraz marmurowy ołtarz, po czym poświęcił miejsce przewodniczenia i ambonę z marmuru. W homilii objaśnił znaczenie czytań mszalnych, zwrócił uwagę na symbolikę poświęcenia ołtarza, akcentując również historyczny wymiar uroczystości. Obrzędy poświęcenia, które wierni przeżywali z wielką uwagą, są widocznymi znakami tego, co w sposób niewidzialny dokonuje w świętych misteriach sam Chrystus. Po wspólnym odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych pasterz diecezji odśpiewał modlitwę poświęcenia, po czym namaścił ołtarz krzyżmem i okadził kadzidłem. Po nakryciu białym obrusem, na ołtarzu umieszczono lichtarze z zapalonymi świecami, przyozdobiono go kwiatami, ustawiono krzyż. Dopiero wówczas zapalone zostały wszystkie światła w kościele; wcześniej płonął tylko paschał – symbol Chrystusa. W tym też czasie rozbrzmiewał śpiew psalmów w wykonaniu chóru parafialnego.

Na poświęconym ołtarzu trwała dalsza celebracja Mszy św.: liturgia eucharystyczna i obrzędy zakończenia. Powtórzmy za Ojcami Kościoła, że „Godny podziwu jest ołtarz, bo choć z natury swej jest kamieniem, staje się święty, gdy tylko przyjmie Ciało Chrystusa”. Po Komunii św. pasterz diecezji poświęcił tabernakulum, harmonijnie komponujące się z ołtarzem, amboną i całością prezbiterium.

Wspólne odśpiewanie uroczystego hymnu „Ciebie, Boga wysławiamy” było wyrazem wdzięczności wspólnoty za dokonane dzieło. Na zakończenie podziękowanie ks. biskupowi za przewodnictwo Eucharystii złożył ks. kan. Henryk Pałucki, a po nim, w imieniu parafian, rodzina Dziubichów. W słowie przed błogosławieństwem końcowym pasterz diecezji raz jeszcze podkreślił rangę uroczystości, podziękował księdzu proboszczowi i wikariuszowi, ks. Krzysztofowi Kowalowi, a także ks. Piotrowi Sierzchale, służbie liturgicznej, chórowi, orkiestrze i ofiarodawcom. Prosił też o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich.

Jesteśmy świadomi, że parafia musi się uporać ze spłatą ciążącej na niej kwoty. Ufamy jednak, że z Bożą pomocą da się pokonać nawet największe trudności. Tym bardziej że urzeczywistnienie zamierzenia, podjętego z okazji stulecia kościoła w Bytoniu, daje nam prawdziwą satysfakcję. Zdajemy sobie sprawę, że uczestniczymy w niezwykłych, niepowtarzalnych wydarzeniach, których uwieńczeniem będą przyszłoroczne uroczystości. Wdzięczni jesteśmy ludziom, którzy towarzyszyli powstającemu dziełu przez modlitwę i ofiarę. Dziękujemy naszym duszpasterzom za wysiłek i determinację w realizacji inwestycji, a czcigodnemu księdzu biskupowi za poświęcenie naszego wspólnego dzieła. Bóg zapłać!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki