Logo Przewdonik Katolicki

Czułem radość i lęk

Marcin Jarzembowski
Fot.

Crux ave spes unica Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo to dewiza biskupia ks. Jana Tyrawy. Kapłan, ordynariusz diecezji bydgoskiej przyjął święcenia prezbiteratu 26 maja 1973 r., czyli 40 lat temu. Jak podkreśla jest za co Bogu dziękować!

„Crux ave spes unica – Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo” – to dewiza biskupia ks. Jana Tyrawy. Kapłan, ordynariusz diecezji bydgoskiej przyjął święcenia prezbiteratu 26 maja 1973 r., czyli 40 lat temu. Jak podkreśla – jest za co Bogu dziękować!

Do roku 1970 Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym kierował bp Paweł Latusek, a po nim do 1988 r. ks. Józef Majka. Warto podkreślić, że w 1972 r. w murach uczelni powstało Koło Teologiczne Alumnów. Jego prezesem został diakon Jan Tyrawa – późniejszy biskup pomocniczy w archidiecezji wrocławskiej. Koło istnieje do dziś i prężnie działa.

Pociągiem do Wrocławia

Jak podkreślił jubilat, czterdziestolecie święceń kapłańskich oznacza, że siedem lat wcześniej wstępowało się do seminarium. – Działo się to akurat w bardzo pamiętnym roku, bo w 1966. Był to czas milenijny tysiąclecia chrześcijaństwa. Czas wielkich uroczystości po stronie Kościoła i antyuroczystości, które organizowała partia. Jakie myśli wówczas mi towarzyszyły? Od dłuższego czasu myślałem nad tym, aby pójść do seminarium. Wreszcie, pewnego wrześniowego poranka wsiadłem w pociąg i przyjechałem do Wrocławia – powiedział bp Jan Tyrawa.

Ordynariusz podkreślił, że czas formacji różnił się od tego, czego świadkami jesteśmy dziś. – To była radykalnie inna epoka. Wtedy byliśmy świadkami wielkiego natężenia, swoistego przyspieszenia ideowego. Z jednej strony państwo robiło wrażenie, że się wycofuje z rozwiązań siłowych. Bardzo jednak intensyfikowało działania propagandowe w środkach społecznego przekazu, w szkołach czy poprzez różnego rodzaju inicjatywy. Dziś jest zupełnie inaczej – także ze względu na tempo zachodzących wokół nas zmian. Dzisiejszy świat jest tak urządzony, że rzeczywistość zmienia się w zastraszającym tempie. Klerycy, którzy przychodzą na pierwszy rok, są często niezrozumiani przez tych, którzy są na szóstym roku. To były zupełnie inne seminaria – dodał biskup.

 

Pełne teksty artykułów „Przewodnika Katolickiego” w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki