Logo Przewdonik Katolicki

Człowiek to nie numer czy przypadek

Marcin Jarzembowski
Fot.

Humanizacja opieki nad chorymi to cykl spotkań, które odbywały się w bydgoskim Domu Polskim. Zostały zorganizowane z okazji wspomnienia św. Łukasza, patrona pracowników służby zdrowia.

 

„Humanizacja opieki nad chorymi” – to cykl spotkań, które odbywały się w bydgoskim Domu Polskim. Zostały zorganizowane z okazji wspomnienia św. Łukasza, patrona pracowników służby zdrowia.

  
Każdego dnia prelegenci, słuchacze, członkowie duszpasterstwa spotykali się także na Mszy św. w bydgoskiej katedrze, zawierzając swoją działalność Bogu i Matce Bożej Pięknej Miłości.
 
Niespodziewane oblicze choroby
Wykłady przygotowało Diecezjalne Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia. Tematyka objęła m.in. zagadnienia troski nad chorymi, ideę grobu dzieci nienarodzonych oraz rolę wartości religijnych w posłudze lekarskiej. – W codzienności – jakże dzisiaj szybkiej – często zapominamy o człowieku. Na co dzień bardziej mówi się o przypadku, numerze, nieokreślonym pacjencie – tłumaczył ks. Leszek Chudziński. Diecezjalny duszpasterz chorych zwrócił uwagę na to, że za tym wszystkim stoi człowiek, dla którego choroba jest tragedią. – I to tragedią, która najczęściej przychodzi niespodziewanie. Wówczas chory stawia sobie pytania – dlaczego, skąd, kto mi w tym pomoże. Zatem ważne jest, aby z pozycji lekarza, pielęgniarki, bliskich podchodzić do tej osoby jak do człowieka. Humanitaryzm powinien być bardzo widoczny – dodał. Kapłan podjął temat „Apostolstwo Zbawczego Cierpienia jako przykład troski i opieki nad chorymi. Podstawa teologiczna i działalność”.
Według Jana Polańskiego, przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Bydgoskiej, Chrystus nauczył człowieka, że nie tylko można czynić dobro temu, kto cierpi, ale można też czynić dobro cierpieniem. Mówiąc o potrzebie i znaczeniu wartości chrześcijańskich w opiece nad chorymi i niepełnosprawnymi, wspomniał o stowarzyszeniu, które – nazywane Apostolatem Zbawczego Cierpienia i skupiające w swych szeregach chorych – właśnie tak czyni. – W każdym chorym staramy się widzieć Jezusa i kochać go tak, jakby to był Jezus we własnej osobie. Pod wpływem naszej działalności w Smukale zauważyłem, jak wielkie znaczenie dla chorych mają wartości chrześcijańskie takie, jak: miłość, radość, modlitwa i pokój – powiedział.
 
Jan Paweł II – lekarz wszystkich ludzi
Szymon Grzybowski, który od dwóch lat jest lekarzem i robi specjalizację z medycyny rodzinnej, przedstawił ideę grobu dziecka utraconego jako przejawu humanizacji opieki nad osobami chorymi i będącymi w trudnych sytuacjach. – To jest dzieło ostatnich 20 lat, że mówi się o pogrzebach dzieci, które urodziły się martwe. Jednak świadomość praw, jakie mają rodzice, jest ograniczona, a dostęp do informacji wciąż niedostateczny. Misją służby zdrowia jest towarzyszenie tym rodzicom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. To zadanie trudne i wymagające również dla personelu medycznego – powiedział.
Prof. Maciej Świątkowski stwierdził, że wartości chrześcijańskie i katolickie w sposób szczególny określają posługę lekarza. – Nie można być tylko specjalistą od żołądka, tak jak jestem gastroenterologiem. Człowieka trzeba traktować holistycznie – jako całość, kierując się zasadą miłości bliźniego – powiedział. Ordynator i kierownik Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy odwołał się również do osoby bł. Jana Pawła II. – Bez wątpienia był to człowiek niezwykle wybitny, inteligentny, humanista, świetny obserwator. Wczytując się w jego nauczanie, można odnieść wrażenie, że był wielkim lekarzem wszystkich ludzi – dodał profesor.
 
Przykazanie miłości Boga i bliźniego
W ostatnim dniu cyklu odbyło się spotkanie z komendantem bydgoskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej Andrzejem Pyszką. – Nasza praca jest służbą wykonywaną ciałem i duszą, z miłością i wiarą. Owa służba dla bliźniego z poświęceniem i godnością jest sposobem pomnażania Bożej chwały. Takie spotkania są potrzebne, by odnawiać swój etos powołania do służby ludziom cierpiącym, w stanie zagrożenia życia. Leczenie polega na uldze cielesnej oraz umocnieniu duchowym, dlatego możemy tu odkrywać na nowo te przemyślenia – powiedział.
Odnosząc się do głównego tematu spotkań, doktor nauk medycznych Jerzy Kąkol – zaangażowany w codzienną działalność Kościoła – zwrócił uwagę na życiorys i doświadczenie medyczne św. Józefa Moscatiego. To włoski lekarz i naukowiec, kanonizowany przez Jana Pawła II w 1987 r. – Humanizację opieki nad chorymi mogą inspirować wyznawane i przeżywane wartości religijne. Przykazanie miłości Boga i bliźniego jest ich fundamentem. Życie religijne, działalność naukowa, dydaktyczna i społeczna św. Józefa Moscatiego są tego świetlanym przykładem – podkreślił.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki