Logo Przewdonik Katolicki

Świątynia w centrum Dźwierszna Wielkiego

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Nazwa Dźwierszno pochodzi prawdopodobnie od słowa dźwirst, co oznacza żwir, piasek. Drugie tłumaczenie wywodzi ją od drzwi. Na terenie tej niewielkiej miejscowości od VIII do X wieku istniały dwa grodziska. Natomiast w pierwszej połowie XV wieku funkcjonowało miasto z przedmieściem, nazwanym później Wielką Wsią (obszar Dźwierszna Wielkiego) i Małą Wsią (obszar Dźwierszna Małego).

Nazwa „Dźwierszno” pochodzi prawdopodobnie od słowa „dźwirst”, co oznacza żwir, piasek. Drugie tłumaczenie wywodzi ją od „drzwi”. Na terenie tej niewielkiej miejscowości od VIII do X wieku istniały dwa grodziska. Natomiast w pierwszej połowie XV wieku funkcjonowało miasto z przedmieściem, nazwanym później Wielką Wsią (obszar Dźwierszna Wielkiego) i Małą Wsią (obszar Dźwierszna Małego).

 


 

Parafia i kościół ku czci św. Mikołaja powstały prawdopodobnie po roku 1360. Są jednak i tacy, którzy wyznaczają tę datę już przed rokiem 1259, a świątynię wybudowaną po 1360 r. uważają za drugi dom Boży.

 

Tradycja zobowiązuje

W XV w. okoliczne ziemie często przemierzały wojska krzyżackie, zaś pierwszy znany właściciel Dźwierszna, Piotr, przebywał pewien czas w niewoli w Nowej Marchii. W roku 1426 proboszczem był Jakub, a wikariuszem Piotr. W początkach XVI stulecia do parafii należały miejscowości: Dźwierszno, Wielka Wieś, Mała Wieś, Izdebki, Topola i Witrogoszcz. W wieku XVII dołączono Dębno należące obecnie do wspólnoty w Fanianowie.

Kolejną świątynię – drewniano-murowaną – wybudowano pod koniec XVI w., następną w roku 1740, a obecną – już całą murowaną – w 1869. Konsekrację datuje się na rok 1905.

Ołtarz główny z obrazem św. Mikołaja i dwa ołtarze boczne – jeden z rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, stojącej na kuli ziemskiej i depczącej węża, drugi z figurą św. Wawrzyńca – pochodzą z pierwszej połowy XVIII w. i zostały sprowadzone z Chełmna. Z tego samego okresu i warsztatu pochodzi chrzcielnica oraz grupa Ukrzyżowania na łuku tęczowym. W wiekach XVI i XVII w Dźwiersznie istniała szkoła przyparafialna, w XIX w. funkcjonowały już dwie szkoły katolickie, a na początku wieku XX jedna taka placówka działała w Dźwiersznie Wielkim. Do XVII w. przy parafii istniał również szpital.

Obecnie w świątyni parafialnej trwają intensywne prace remontowe, m.in. zabezpieczające ściany, wieniec i fundamenty.

 

Kapłani i bogactwo duchowe

Parafię w minionych wiekach ożywiała działalność bractw i stowarzyszeń religijnych – m.in. Bractwa Świętego Anioła Stróża, Bractwa Różańca Świętego, Bractwa Wstrzemięźliwości, Bractwa Chorążanek i Obrazianek, Bractwa Matek Chrześcijańskich, Stowarzyszenia Świętego Franciszka Ksawerego, Stowarzyszenia Świętego Wincentego a Paulo, Towarzystwa Opieki nad Żołnierzami czy Towarzystwa Młodzieży Chrześcijańskiej.

Na terenie dźwiersznieńskiej wspólnoty od pierwszej poł. XVI w. istniały wspólnoty związane z prądem reformacyjnym – chociażby bracia czescy czy luteranie. Po pierwszym rozbiorze w Dziegciarni, Dźwiersznie Małym i Witrogoszczy więcej było protestantów niż katolików. W galerię powojennych proboszczów, którzy z oddaniem pełnili swą duszpasterską posługę, wpisali się ks. Piotr Brukwicki, ks. Tadeusz Semrau oraz ks. Kajetan Rybacki. Obecny proboszcz ks. Piotr Wencel jest pięćdziesiątym duszpasterzem zapisanym w kronikach parafii. Ze wspólnoty tej pochodzi także zasłużony dla Polski i Kanady (nieżyjący już) ks. infułat Wawrzyniec Wnuk, dzięki któremu został pobudowany m.in. obszerny Dom Parafialny.

 

Działalność świeckich

Od Niedzieli Świętej Rodziny w 2008 r. w kościele czczone są relikwie św. Joanny Beretty Molli – matki, która ponad swoje życie ukochała życie nienarodzonego jeszcze dziecka. We wspólnocie działają: Koło Różańca Świętego, Koło Stowarzyszenia Wspierania Powołań Diecezji Bydgoskiej, kręgi Domowego Kościoła, chórek, ministranci i lektorzy. We wszelkiego rodzaju uroczystości parafialne aktywnie włączają się także strażacy OSP Dźwierszno i OSP Izdebki, Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet z Dźwierszna Wielkiego, Dźwierszna Małego, Izdebek, Topoli, Witrogoszcza oraz liczni parafianie ze wszystkich sąsiednich wsi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki