Logo Przewdonik Katolicki

Sięgamy do korzeni

Błażej Tobolski
Fot.

Unikatowe relikty wałów grodowych sprzed tysiąca lat w multimedialnej oprawie. Tak, w wielkim skrócie, można przedstawić powstający w Poznaniu Rezerwat Archeologiczny.

 


 

Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i jego wmurowania w konstrukcję wznoszonego budynku rezerwatu odbyła się 11 lipca na poznańskim Ostrowie Tumskim. Zlokalizowany przy ul. ks. Ignacego Posadzego obiekt ma zostać ukończony w maju przyszłego roku.

 

Imponujące odkrycia

Właśnie tam, jak wyjaśnia Piotr Śniady z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, archeolodzy odkryli m.in. fragmenty obwarowań wczesnopiastowskiego ośrodka grodowego z II poł. X w. oraz XVI-wieczne mury obronne. Zanim jednak zwiedzający rezerwat obejrzą wykopaliska znajdujące się w jego podziemnej części, zostaną do tego odpowiednio przygotowani. Dzięki animacjom komputerowym czy specjalnie przygotowanym filmom zapoznają się oni m.in. z techniką budowy tego typu umocnień i osiągnięciami ówczesnej sztuki inżynieryjnej. Odtworzone zostanie również komputerowo całe imponujące założenie grodowe istniejące w tym miejscu, którego wały miały prawdopodobnie ok. 11 m wysokości i 30 m szerokości. Archeolodzy przyznają, że była to zapewne jedna z największych tego typu konstrukcji na ziemiach piastowskich.

 

Z myślą o przyszłości

Powstający obiekt poświęcił abp Stanisław Gądecki, który również, wraz z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym, przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Ganowiczem oraz dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu dr hab. Marzeną Szmyt, był sygnatariuszem aktu erekcyjnego rezerwatu. Podczas tej uroczystości metropolita poznański podkreślił, że to przedsięwzięcie pozwoli nam propagować pamięć „o roli, jakie to miejsce odegrało w formowaniu się państwa polskiego i Kościoła katolickiego w naszej ojczyźnie” oraz zachować naszą tożsamość. – Im bardziej bowiem słabnie świadomość własnych korzeni, tym bardziej narażona na niepewność jest przyszłość całego drzewa, jakim jest Polska – stwierdził abp. Gądecki.

 

Wspólna inwestycja

Projekt „Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim”, który będzie częścią Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, realizowany jest przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 9 mln zł, z czego 70 proc. pochodzi ze środków unijnych przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Projekt został bowiem włączony do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013. Pozostałe 30 proc. środków przekazało miasto Poznań. Natomiast, jak zaznaczył abp Gądecki, wkładem Kościoła jest „jeden z najcenniejszych terenów, jaki w ogóle posiada on na terenie archidiecezji poznańskiej, bo leżący na najstarszej osadzie grodowej sprzed ponad tysiąca lat”, a jego wartość szacuje się na kilkanaście milionów złotych.

 

 

 


Więcej informacji o projekcie „Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim” oraz zdjęcia z kolejnych etapów prowadzonych prac można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu: www.muzarp.poznan.pl w zakładce: „Działalność naukowa”.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki