Logo Przewdonik Katolicki

Piekło nie jest dla ludzi

Wojciech Żmudziński SJ
Dante, Virgil on Ice, 1307-21 r. | fot. Archivist/Adobe Stock

We włoskiej telewizji papież Franciszek wyraził nadzieję, że nikt z ludzi nie trafi do piekła. Nie on jedyny powiedział publicznie o chrześcijańskim pragnieniu, by piekło świeciło pustką.

Jezuicki teolog Hans Urs von Balthasar (1905–1988) napisał kiedyś, że częścią naszego chrześcijańskiego obowiązku jest mieć nadzieję, że wszyscy zostaną zbawieni, bo w innym wypadku ograniczalibyśmy Boże miłosierdzie.

Wizja Dantego
Wieczne potępienie jest jednak dobrze sprzedającym się tematem. Niektórzy potrafią mówić o piekle tak sugestywnie i  tak szczegółowo, jakby się tam urodzili. Co jakiś czas do tematu piekła powracają, by napawać się wizją czyichś cierpień. W tym, co chcę czytelnikom przekazać, nie będzie rogatych diabłów i gotującej się w kotłach smoły. Takie piekło nie istnieje.
Na spopularyzowanie najbardziej rozpowszechnionej wizji piekła wpłynęła Boska komedia Dantego. Widzimy w niej, jak diabły rozszarpują ludzi, jak gotują ich w rozgrzanej do białości żywicy, jak grzesznicy są zmuszani do noszenia ołowianych płaszczów, jak ich głowy tkwią w dziurach wywierconych w skale i  proszą o spowiedź.
 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 6/2024, na stronie dostępna od 07.03.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki