Logo Przewdonik Katolicki

Trzeźwość po nowemu

Angelika Szelągowska-Mironiuk
il. Agnieszka Sozańska

Mając na uwadze fakt, że etanol jest trucizną, której spożywanie nie jest niezbędne człowiekowi, powinniśmy pytać raczej, dlaczego pijemy alkohol, niż dlaczego ktoś go nie pije.

Jednak picie napojów wyskokowych jest w Polsce (i nie tylko) tak rozpowszechnione, że warto przyjrzeć się motywacji osób, które zrezygnowały z konsumpcji alkoholu.

Post od alkoholu
Abstynencja – zarówno czasowa, jak i stała – nie jest oczywiście zjawiskiem nowym. Wśród przedstawicieli pokolenia naszych dziadków i rodziców również spotkać można osoby, które zdecydowały się nie spożywać alkoholu – często jednak robią to z nieco innych powodów, niż czynią to dzisiejsi abstynenci. Nierzadko powstrzymywanie się od spożywania alkoholu związane było ze swego rodzaju postem, wyrzeczeniem o charakterze religijnym – na przykład ktoś decydował się nie pić alkoholu w okresie Wielkiego Postu lub Adwentu (co dzisiaj bywa rzadsze z uwagi na laicyzację społeczeństwa).
 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 6/2024, na stronie dostępna od 07.03.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki