Logo Przewdonik Katolicki

Świat bez pomysłu

Monika Białkowska
Rodzina Muridiego Mukomwy musiała uciekać z Somalii przed prześladowaniami. fot. Denise McGill/East News

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców obecnie na świecie żyje 120 milionów osób przesiedlonych. Liczba ta w ciągu ostatnich dziesięciu lat się podwoiła. Mamy zatem do czynienia z kolejnym światowym rekordem, do którego przyczyniają się trwające wojny i konflikty.

Pod koniec 2023 roku w samym tylko Sudanie przesiedlonych z powodu aktów przemocy zostało blisko jedenaście milionów ludzi. Od lat trwa tam wojna domowa. Nie istnieją instytucje rządowe, brakuje pomocy medycznej i wody, panuje głód. Ogromnym wyzwaniem jest transport. Większość w tym kraju stanowią uchodźcy wewnętrzni, którzy nie przekroczyli granic swojego kraju, ale koczują w prowizorycznych obozach, zdani wyłącznie na pomoc międzynarodowych organizacji humanitarnych. Dwa miliony ludzi zdołało uciec z Sudanu do sąsiednich krajów. Jednak z problemami boryka się cały tamtejszy region, więc uchodźcy nie znajdują tam pomocy.

Sudan, Gaza, my
Nic nie wskazuje na to, że sytuacja w Sudanie może zostać wkrótce rozwiązana. Tamtejszy biskup Yunan Tombe Trille mówi: „Nikt już nikogo nie słucha. Przywódcy przedłużają walkę oraz zabijanie, będąc przekonani, że dominują nad sobą nawzajem, a nikt nie ma w sobie skłonności do zrobienia kroku wstecz, a przede wszystkim do dialogu.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 28/2024, na stronie dostępna od 08.08.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki