Logo Przewdonik Katolicki

Tak żyją uchodźcy

Stanisław Bresch
Wspólnota chciała zadbać też o uchodźców mieszkających w mieście, rozdając im żywność fot. Aleksandra Walas

Przez kilka ostatnich tygodni byłem jednym z wolontariuszy, którzy pomagali w obozie na greckiej wyspie Lesbos. Mając to doświadczenie, lepiej rozumiem, że w uchodźcy musimy przede wszystkim widzieć człowieka.

O krajach śródziemnomorskich zrobiło się ostatnio głośno ze względu na falę upałów i towarzyszące jej pożary. Media obiegły zdjęcia płonących lasów, a także szukających schronienia przed niszczycielskim żywiołem mieszkańców oraz turystów. Nie jest to jednak jedyny ogień, który trawi kraje takie jak Hiszpania, Włochy czy Grecja.
O kryzysie migracyjnym nie mówi się już tak często, jak jeszcze niedawno. Z jednej strony nie ma się co dziwić, bo według danych UNHCR (Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców), od kilku lat stale maleje liczba osób uciekających do Europy. W 2015 r. było ich milion, w minionym – 100 tysięcy. Z drugiej strony, na ludzkie tragedie nie powinniśmy patrzeć przez pryzmat statystyk.

PK-34.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 34/2021, na stronie dostępna od 29.09.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki