Logo Przewdonik Katolicki

Dajmy przyrodzie przestrzeń

Weronika Frąckiewicz
Ziarnopłon wiosenny kwitnący pod jeszcze bezlistnymi drzewami | fot. Wikipedia

Rozmowa z Piotrem Klubem o początkach tegorocznej wiosny, oportunistycznych dzikach i ludzkiej zachłanności.

Ustaliliśmy sobie naszą ludzką miarą, że początek wiosny przypada 21 marca, tymczasem natura nic sobie z tego nie robi i rządzi się swoimi prawami. Jak wyglądał i na kiedy przypadł początek wiosny w tym roku?
– Początek wiosny jest pięknym czasem w przyrodzie. Pierwszą oznaką tego, że wiosna się zaczyna, jest pojawienie się geofitów. Są to specyficzne rośliny, które w tym okresie zaczynają wychodzić z ziemi, ponieważ na drzewach jeszcze nie ma liści. Są w stanie przejść swój cykl życiowy, zanim liście się pojawią, korzystając ze światła, które jeszcze przebija przez korony drzew. Należą do nich piękne kwiaty znane m.in. pod nazwą zawilec, pierwiosnek, kaczeniec, ziarnopłon wiosenny. Drugim sygnałem jest śpiew ptaków, które zaczynają dobierać się w pary i szukają miejsca na gniazda, aby przystąpić do rozrodu. Już w lutym swoje gody zaczynają sowy. Bardzo często możemy wówczas usłyszeć ich wieczorne nawoływania. Pierwszym zwiastunem wiosny jest również kwitnąca leszczyna. W ostatnim czasie zaczyna ona kwitnąć wraz z początkiem lutego, co jest symbolem tego, że klimat zmienia się na naszych oczach. Ten rok był rokiem wybitnie szybkiej wiosny fenologicznej, czyli tej, która rozpoczęła się wraz z rozpoczęciem wegetacji roślin. Możemy powiedzieć, że przedwiośnie rozpoczęło się jeszcze w lutym. Bardzo szybko wróciły w tym roku bociany, podobnie jak żurawie. Widywane były w różnych częściach Polski już w lutym. Klimatycznie był to najcieplejszy luty w dziejach pomiarów. Natura postępuje zgodnie z rytmem zmieniającego się klimatu i budzi się wcześniej niż kilka dekad temu.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 13/2024, na stronie dostępna od 25.04.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki