Logo Przewdonik Katolicki

Dobra i zła nadzieja

Bogna Białecka, psycholog
fot. Lustre/Adobe Stock, MP Studio/Pexels

Ludzie czasem mówią, że nadzieja trzyma ich przy życiu i dodaje sił w trudnych chwilach. Z drugiej strony stare powiedzenie „nadzieja matką głupich” przestrzega przed tym uczuciem. Jaką rolę tak naprawdę spełnia nadzieja  w naszym życiu?

Pozwala wytrwać w realizacji swoich celów i daje motywację do walki, pozwalając ufać, że aktualne przeciwności losu przeminą. Ale czy może nas też prowadzić w niewłaściwą stronę?

Rodzaje nadziei
Według prof. Charlesa Snydera, zgłębiającego temat od dziesiątków lat, nadzieja jest pozytywnym stanem umysłu, bazującym na poczuciu kompetencji w osiąganiu celów. Jest niejako emocjonalnym odzwierciedleniem jego zdolności do podążania za celem. Inne definicje są bardziej skoncentrowane na emocji – nadzieja jest pozytywnym uczuciem oczekiwania, że ziści się pożądany scenariusz przebiegu zdarzeń. Jednak nadzieja nie jest jednoznacznie dobra ani zła. Naukowcy wyróżniają kilka jej rodzajów.

e-przewodnik-katolicki-pl.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 35/2023, na stronie dostępna od 05.10.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki