Logo Przewdonik Katolicki

Jak dobrze wydać 25 miliardów

Piotr Wójcik
fot. Unsplash

Waloryzacja „500 plus” o trzysta złotych będzie kosztować około 25 miliardów złotych rocznie. To mniej niż 1 proc. PKB, więc budżet się od tego nie zawali. Pytanie jednak, czy tej pokaźnej kwoty nie moglibyśmy użyć w sposób bardziej skuteczny i przemyślany.

Chociaż o waloryzacji świadczenia „500 plus” mówiło się przynajmniej od 2021 r., rządzący przez długi czas dementowali wszelkie pogłoski na ten temat. Jeszcze w marcu tego roku minister finansów Magdalena Rzeczkowska przekonywała w Radiu Zet, że temat podwyżki świadczenia na dzieci w ogóle nie jest dyskutowany. Według Rzeczkowskiej tegorocznym priorytetem budżetowym miały być wydatki na szeroko rozumiane bezpieczeństwo, które przez lata było zaniedbywane. Miesiąc później, czyli ledwie miesiąc temu, w tym samym tonie wypowiadał się wiceminister finansów Artur Soboń. Wydawało się więc, że temat waloryzacji „500 plus” jest zamknięty.

e-przewodnik-katolicki-pl.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 21/2023, na stronie dostępna od 29.06.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki