Logo Przewdonik Katolicki

Bolesne tabu

Weronika Frąckiewicz
Il. Agnieszka Sozańska

Około dwóch milionów kobiet w naszym kraju przeżywa comiesięczne piekło z powodu endometriozy. Część z nich nawet nie wie, że choruje.

Okres, miesiączka, krwawienie miesięczne – te słowa wywołują w powszechnej opinii pewien zgrzyt i poczucie, że mówimy o czymś głęboko prywatnym i intymnym. Która z kobiet nie odczuła na własnej skórze tabu miesiączkowego, gdy kupowała podpaski, zastanawiała się, czy na spodniach nie ma przypadkiem plamy albo ukradkowo łapała się za brzuch, żeby nikt nie zorientował się, jaka jest przyczyna bólu. Powodów spychania miesiączki do „kobiecego podziemia” zapewne jest wiele, tymczasem robienie z niej czegoś „nadzwyczajnego” lub wyłącznie „intymnego”, czegoś, o czym nie wypada głośno mówić, sprawia, że kobiety, które mają jej nieswoisty przebieg, pozostają ze swoim bólem i cierpieniem zupełnie same. Nawet co dziesiąta kobieta w Polsce cierpi na endometriozę – chorobę, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.


e-przewodnik-katolicki-pl.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 11/2023, na stronie dostępna od 19.04.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki