Logo Przewdonik Katolicki

Surfowanie w Duchu

Małgorzata Bilska
Obchody 50-lecia Odnowy w Duchu Świętym, Rzym, 3 czerwca 2017 r. fot. Franco Origlia/Getty Images

O ruchu pentekostalnym, który jest źródłem wielu problemów i zarazem ogromnej duchowej siły podbijającej zsekularyzowany świat w rozmowie z bp. Andrzejem Siemieniewskim

Niedawno ukazała się książka Księdza Biskupa Pentekostalizacja chrześcijaństwa. Przewodnik teologiczno--pastoralny. To kolejna publikacja, co więc wnosi nowego?
– Globalne spojrzenie. W tytule jest chrześcijaństwo, bo książka dotyczy nie tylko regionu, kraju czy jakiegoś ruchu w Kościele Rzymskokatolickim. Całe chrześcijaństwo, w skali globalnej, podlega procesowi pentekostalizacji. 

Jakie są główne przyczyny rozwoju tego ruchu?
– Mamy dwa globalne zjawiska, które w ciągu ostatnich dwóch pokoleń objęły chrześcijan na całym świecie. Jednym jest sekularyzacja. Topnienie liczby wyznawców, słabnięcie wiary, zmniejszanie się wszystkich możliwych wskaźników statystycznych, takich jak ilość chrztów, zawartych małżeństw, powołań kapłańskich i zakonnych. Dopiero na tym tle możemy zrozumieć pentekostalizację jako proces, który zachodzi równolegle. Z perspektywy cywilizacji zachodniej o wiele bardziej rzuca się w oczy sekularyzacja. To nią zajmują się profesorowie teologii, nauk społecznych itd. na Zachodzie.

PK-8.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 8/2021, na stronie dostępna od 24.03.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki