Logo Przewdonik Katolicki

Utkany przez Boga gobelin życia

Anna Druś
Brytyjska prymatolog Jane Goodall podczas spaceru w Muzeum Nauki CosmoCaixa w Barcelonie, 13 grudnia 2018 r. fot. ENRIC FONTCUBERTA /PAP/EPA

Tegoroczną laureatką Nagrody Templetona została 87-letnia Jane Goodall – brytyjska badaczka, która od kilkudziesięciu lat uczy, że nie ma troski o środowisko naturalne bez troski o człowieka, który jest jego integralną częścią.

Nieśmiała blondynka z włosami związanymi w koński ogon, z ukrycia podpatrująca lornetką dziko żyjące szympansy – tak kilku już pokoleniom Brytyjczyków kojarzy się Jane Goodall. Pierwszy program telewizyjny o jej misji w lesie deszczowym Tanzanii został wyemitowany w 1965 r. Jego bohaterka nie miała wtedy jeszcze doktoratu ani nawet ukończonych studiów, lecz była od dawna pasjonatką świata zwierząt oraz umiała wykorzystywać nadarzające się w życiu okazje, by spełniać własne marzenia.
– Moim największym marzeniem, które zrodziło się, gdy miałam 10 lat i przeczytałam Tarzana, było pojechać do Afryki, żyć wśród dzikich zwierząt i pisać o nich książki. Śmiano się wtedy ze mnie, bo po pierwsze nie mieliśmy pieniędzy na tak daleką podróż, a po drugie byłam dziewczynką, a dziewczynki nie robią „takich rzeczy”. Na szczęście w moje marzenie wierzyła moja mama, dlatego to jej zawdzięczam wszystko – opowiada dziś dr Goodall podczas licznych konferencji, na które jest zapraszana.

PK-24.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 24/2021, na stronie dostępna od 14.07.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki