Logo Przewdonik Katolicki

Lekarstwo lepsze od choroby

Piotr Wójcik
Premier Wielkiej Brytanii zamknął kraj, choć na początku pandemii – gdy inne rządy zamrażały gospodarkę – uważał lockdowny za nieskuteczne rozwiązanie fot. FACUNDO ARRIZABALAGA/PAP-EPA

Gospodarcze lockdowny doprowadziły na świecie do ogromnych strat, wzrostu bezrobocia i upadłości wielu przedsiębiorstw. Niestety, nie mieliśmy alternatywy, bo ich brak mógłby doprowadzić do zupełnie nieprzewidywalnego kryzysu zdrowotnego.

Blokady gospodarki spowodowane koniecznością walki z pandemią przyczyniły się do wielu niewątpliwych szkód: psychicznych, społecznych oraz ekonomicznych. Nic więc dziwnego, że wiele osób wyraża swój głośny sprzeciw wobec przyjętej przez większość państw świata polityki antycovidowej, zmierzającej do minimalizacji liczby zakażeń nawet kosztem zamrożenia życia społecznego oraz upadłości niektórych przedsiębiorstw.
Chyba nie jest przypadkiem, że większość państw rozwiniętych zdecydowała się na zamrożenie gospodarki, i trudno przypuszczać, że specjalnie naraziły się na tak gigantyczne koszty. Nieliczne przykłady prób prowadzenia odmiennej polityki zwykle kończyły się fatalnie i po jakimś czasie następował odwrót. Pojawiające się badania również nie dowodzą, że polityka oparta na częściowych lockdownach była błędna sama w sobie. Można się co najwyżej się zastanawiać, czy były one wprowadzane sprawnie i z głową.

PK-21.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 21/2021, na stronie dostępna od 01.07.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki