Logo Przewdonik Katolicki

Blachnicki na dziś

Krzysztof Jankowiak
fot. archiwum PK, Yuri-U/Adobe Stock

„O większości ochrzczonych właściwie nie należałoby mówić, że są chrześcijanami” – mówił ks. Franciszek Blachnicki. „Napędzamy wszystkich do sakramentów i zakładamy, że to już są wierzący. Nawet nie mamy odwagi pytać, jaką naprawdę mają wiarę”.

Księże, jeździ ksiądz autem? – No, jeżdżę. – To ja księdzu powiem, kto to jest Blachnicki. Ks. Blachnicki to ino gazu i gazu, a hamulca wcale nie używa.
Tak w rozmowie z jednym z księży scharakteryzował założyciela Oaz jego ordynariusz, ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz. Była to bardzo trafna ocena ks. Franciszka Blachnickiego, pełnego dynamizmu, nieustannie idącego do przodu, nieoglądającego się na trudności i przeszkody. Zarazem wyrażała pewną irytację biskupa, który mierzył się z dużą samodzielnością swego kapłana i w dodatku często musiał ks. Blachnickiego bronić – i to nie tylko wobec władz państwowych.
Dokładnie tak było w życiu ks. Blachnickiego. Wiele osób inspirował, pociągał do głębokiej wiary i zaangażowania w Kościół, a zarazem bywał nie do końca rozumiany, odczytywany powierzchownie, a jego koncepcje odnowy Kościoła często przyjmowano wybiórczo. I tak chyba zostało do dzisiaj.
Coraz więcej osób powołuje się na ks. Blachnickiego, jest on w jakimś sensie stawiany za wzór, ale jego myśl nie jest wcale tak dobrze znana, nie mówiąc już o jej pełnym wprowadzeniu w życie. Nie tak dawno jeden z publicystów stwierdził, że Kościołowi w Polsce potrzebny jest nowy ks. Blachnicki. Głęboko wierzących świadków wiary na pewno nigdy nie jest za dużo. Może jednak zamiast wzdychać do nowego Blachnickiego, spróbować na serio potraktować to, co ks. Franciszek Blachnicki proponował?

PK-12.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 12/2021, na stronie dostępna od 28.04.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki