Logo Przewdonik Katolicki

Sieć więzi

Bogna Białecka, psycholog
fot. Antonio Rodriguez/Adobe Stock

Julia zaprzyjaźniła się z dziewczyną,która zaczęła ją zapraszać na pseudoartystyczne imprezy, gdzie muzyce alternatywnej i dyskusjom o sztuce towarzyszyły dopalacze i alkohol. Wydawałoby się, że będzie jak zwykle, czyli skądinąd sympatyczna dziewczyna zejdzie na złą drogę. Nie stało się to jednak. Dlaczego?

Nicholas Christakis to naukowiec od kilkudziesięciu lat zajmujący się tzw. sieciami społecznymi. W największym skrócie można to sprowadzić do znanego powiedzenia „kto z kim przestaje, takim się staje” – jednak to zbytnie uproszczenie. Owszem, z badań Christakisa wynika, że nasze postawy, światopogląd, zachowania są wypadkową zachowań kilku zaledwie osób nam najbliższych, z którymi najczęściej się komunikujemy. Jednak wpływ na nas mogą mieć też osoby, których osobiście nie znamy. Prosty przykład: mama Julii ma koleżankę, która często przynosiła do pracy smakowite wypieki własnej produkcji, lecz niedawno cała jej rodzina przeszła na dietę i skończyło się pieczenie smakołyków. W rezultacie koleżanki w pracy też z lekka zmieniły nawyki żywieniowe. Gdy zabrakło niemal codziennych słodkości do kawy, w biurze pojawiły się zdrowsze przekąski – owoce i orzechy.

pk-38.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 38/2020, na stronie dostępna od 13.10.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki