Logo Przewdonik Katolicki

Zakupy dla seniora

Hubert Ossowski
fot. Mary Long Adobe Stock

W czasie pandemii nikt nie powinien zostać sam. Zwłaszcza osoby najstarsze, które znajdują się w grupie największego ryzyka. Każdego dnia docierają do nich wolontariusze, by upewnić się, że niczego im nie brakuje.

Koronawirus całkowicie zmienił naszą codzienność. W ciągu kilku dni życie wyhamowało. Te dni pokazują naszą dyscyplinę, ale też solidarność – zwłaszcza z osobami najbardziej narażonymi na zakażenie, czyli z seniorami. Dane nie pozostawiają złudzeń: to właśnie najstarsi znajdują się w grupie największego ryzyka. W związku z tym powinni szczególnie na siebie uważać: bezwzględnie pozostać w domach. Problem pojawia się wtedy, gdy są samotni i zdani tylko na siebie.
 
Zachowana ostrożność
Mieszkanie pana Andrzeja znajduje się na drugim piętrze. Trasę do niego zna dobrze opiekunka z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, która przychodzi upewnić się, czy mężczyźnie niczego nie brakuje, a także by zrobić drobne zakupy. Pan Andrzej ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. Kiedy tylko może, udaje się do pobliskiego marketu. Ostatnio musiał z tych podróży zrezygnować.
– Jestem na bieżąco z najnowszymi informacjami – mówi. – Uważam, że działania zaproponowane przez ekspertów są uzasadnione. Trzeba myć ręce, dezynfekować i unikać skupisk ludzi. Zrobiłem zakupy w ubiegłym tygodniu, zaopatrzyłem się. Teraz wolę unikać sklepów. Do sklepu pójdzie opiekunka. Kupi mi trzy kartony mleka, bułki, ryż czy kasze.
Pan Andrzej wie, że ostrożność jest niezbędna. – W przypadku koronawirusa wiele osób będzie jego nosicielami. Osoby zakażone w większości przypadków będą mieć łagodny przebieg choroby lub nie będą mieć żadnych objawów. Ale inni nie będą mieli tyle szczęścia. Dlatego wirus jest niebezpieczny. Staram się więc dostosować do zaleceń ekspertów.
 
Sprawa seniorów
O koronawirusie z każdym dniem wiemy coraz więcej. Od samego początku naukowcy ostrzegali, że nowy wirus nie uderza we wszystkich jednakowo, a stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych. Potwierdza to badanie, którego wyniki pod koniec lutego opublikowane zostały w „Journal of the American Medical Association”. Wynika z niego, że zdecydowana większość osób chorych (87 proc.) to pacjenci w grupie wiekowej 30–79 lat.

PK12-tablet-smartfon.jpgCały artykuł dostępny tylko w wersji elektronicznej  
http://e.przewodnik-katolicki.pl/

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 12/2020, na stronie dostępna od 08.04.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki