Logo Przewdonik Katolicki

Gra w uchodźcę

Jacek Borkowicz
fot. AA ABACA PAP

W odpowiedzi na turecką prowokację Grecja zawiesiła prawo azylu, pozwalające przybyszom starać się o uznanie ich za uchodźców politycznych. Ale nieprzyzwoitością byłoby obwiniać samą Grecję za bezduszność w stosunku do tych, którzy naprawdę ucierpieli podczas wojny.

Szturm, jaki na grecką granicę – rękami bezdomnych migrantów – przypuścił reżim w Ankarze, można uznać za oryginalnie turecką wersję wojny hybrydowej. Erdoğan powtarzając ruch sprzed pięciu lat, chce zmusić Unię Europejską do rewizji zawartego w 2016 r. układu, którego sens można streścić słowami: uchodźcy zostają w Turcji, Europa płaci za ich pobyt. Teraz turecki prezydent uznał, że Europa płaci za mało, więc szantażem próbuje zmusić Brukselę do renegocjacji. Jednak Unia, nauczona doświadczeniami sprzed pięciu lat, a także przerażona postępami koronawirusa, szczelnie zamknęła granicę przed migrantami. Wydaje się również, że sami uchodźcy zaczynają rozumieć, iż są tylko narzędziem w ręku tureckiego despoty.
 
Atak na najsłabsze ogniwo
Kryzys na granicy grecko-tureckiej zaczął się późnym wieczorem 27 lutego, kiedy to prezydent Recep Erdoğan ogłosił, iż Turcja otwiera dla uchodźców granicę z Unią Europejską. Część zainteresowanych przyjęła tę deklarację z entuzjazmem, podobnie jak przed pięcioma laty przyjęto oświadczenie Angeli Merkel. Mało kto zastanawiał się, że kanclerz Niemiec zapraszała ich do siebie, natomiast turecki prezydent zaprasza ich do cudzego domu, do tego bez wiedzy i zgody gospodarzy. Tę różnicę dostrzegli boleśnie dopiero na samej greckiej granicy, strzeżonej przez druty kolczaste i wojsko.

PK12-tablet-smartfon.jpgCały artykuł dostępny tylko w wersji elektronicznej   http://e.przewodnik-katolicki.pl/

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 12/2020, na stronie dostępna od 08.04.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki