Logo Przewdonik Katolicki

Szkoła zaczyna się w przedszkolu

Weronika Frąckiewicz
fot. Piotr Mecik/East News

Wolnych etatów w zawodzie nauczyciela jest coraz więcej. Przyczyny są złożone, jednak konsekwencje tego stanu rzeczy mogą rozłożyć polski system edukacji na łopatki.

Czuję napięcie w całym ciele. Nerwowo obracam głowę w prawo i w lewo, jednocześnie kręcąc się wokół własnej osi. Przeprowadzam natychmiastową analizę każdego śmiechu, kwęknięcia, głośniejszego tonu, czy oby na pewno nic nie zwiastuje kryzysu. Szczególnie nerwowo robi się na placu zabaw, gdy co jakiś czas podbiega do mnie zapłakany maluch, informując o zagubionej zabawce lub rozbitym kolanie. W międzyczasie rodzice przychodzą odebrać swoje dzieci do domu. Nadmiar bodźców i wrażeń sprawia, że po kilku godzinach pracy czuję się zmęczona zarówno fizycznie, jak i psychicznie… Tak mniej więcej wspominam mój pierwszy dzień pracy. Kilka lat temu przez osiem miesięcy pracowałam w przedszkolnej świetlicy, nie pełniąc roli nauczyciela tylko opiekuna. Trzy razy w tygodniu o godzinie 15.00 odbierałam dwie grupy dzieci od nauczycielek, które przez ostatnie kilka godzin uczyły, pilnowały, zabawiały i wychowały ponad dwudziestkę dzieci. Choć po pewnym czasie przywykłam i codzienna rzeczywistość zawodowa nie była aż takim wyzwaniem, to doświadczenie na zawsze zmieniło moje patrzenie na nauczycieli przedszkoli. Dzisiaj informacje prasowe podają, że w samej tylko Warszawie brakuje 4 tysięcy nauczycieli wychowania przedszkolnego. Parę miesięcy temu, na początku września, od znajomych dostawałam SMS-y z pytaniem, czy nie znam kogoś, kto chciałby pracować w przedszkolu. Sytuacja polskiej kadry oświatowej nie przedstawia się najlepiej, ale największe wakaty są zdecydowanie wśród nauczycieli przedszkolnych. Czynników zapewne jest wiele.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 48/2019, na stronie dostępna od 24.12.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki