Logo Przewdonik Katolicki

Działać, a nie pogrążać się w panice

Agnieszka Pioch-Sławomirska
fot. CARLOS COSTA AFP East News.jpg

Rozmowa z dr Marzeną Cypryańską-Nezlek o tym, kiedy strach bywa sojusznikiem, wpływie zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne i działaniu, które jest lepsze niż paraliżujący lęk

Czy dobrze jest się bać?
Gdybym miała ułamek sekundy i tylko jedno słowo na odpowiedź, odpowiedziałabym krótko i zdecydowanie: „tak”. Gdybyśmy natomiast nie miały ograniczenia czasu, pewnie mogłybyśmy rozmawiać cały dzień i ostatecznie zakończyć odpowiedzią: „i tak, i nie, to zależy od…” z długą listą korzyści i strat zależnych od różnych sytuacji. Niezależnie jednak, jak długa byłaby lista niekorzystnych konsekwencji różnych obaw i lęków, to i tak na końcu byłby jednoznaczny wniosek: bez strachu nie sposób żyć, potrzebujemy go, aby przetrwać.
W rzeczywistości problemem jest nie strach, lecz to, że zbyt często boimy się własnego strachu, bo w subiektywnym odczuciu może być bardzo nieprzyjemny i zwiastuje coś negatywnego. Przede wszystkim jednak boimy się strachu, bo go nie rozumiemy… i zapominamy, bądź w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy, że strach to w rzeczywistości nasz sojusznik. Piotr Pustelnik, himalaista, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, zapytany w jednym z wywiadów o strach podczas wypraw odpowiedział, że boi się dość często, ale ten strach widzi jako coś zbawiennego, bo jak to określił, chroni go „przed zrobieniem jeszcze większych głupstw, jakie mógłby zrobić”. To niemal dosłownie pokazuje strach jako emocję przetrwania.

Trudny ten sojusznik…
– Zamiast bać się strachu, warto uświadomić sobie, że on przede wszystkim informuje o zagrożeniu i motywuje do działania, aby uniknąć zagrożenia bądź usunąć źródło zagrożenia (czasami jest to po prostu ucieczka, czasami zaniechanie lub zmiana jakiegoś działania, czasami atak).

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 45/2019, na stronie dostępna od 26.11.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki