Logo Przewdonik Katolicki

Jesteśmy im coś winni

Błażej Tobolski
Fot.

Za to, że nie chcieli oddać Polski na pastwę komunistom i Stalinowi, za to, że nie złożyli broni, ale walczyli o wolną Ojczyznę brutalnie ich mordowano, niszczono i zakłamywano pamięć o nich, nazywając ich bandytami. To Żołnierze Wyklęci

Dopiero od niedawna następuje odkłamywanie bohaterskiej historii ludzi z antykomunistycznego podziemia polskiego walczącego długo jeszcze po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej. Bardzo powoli, po kilkudziesięciu latach milczenia, przebija się do świadomości społecznej prawda o tych, którzy (słusznie zresztą) nie uwierzyli, że w 1945 r. Polska została wyzwolona i uważali, że trzeba walczyć dalej. Stąd też obchody „młodego” jeszcze, bo ustanowionego przez Sejm RP zaledwie trzy lata temu, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nabierają dopiero rozmachu. To, że nie było go przez 20 lat istnienia wolnej Polski, należy chyba rozpatrywać w kategorii grzechu zaniedbania.

 Walczyli o wolną Polskę
W sposób szczególny o Żołnierzach Wyklętych pamiętamy 1 marca. To data symbolicznego końca polskiego podziemia antykomunistycznego. Właśnie tego dnia w 1951 r. został bowiem wykonany wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ppłk. Łukaszu Cieplińskim (pochodzącym z wielkopolskiego Kwilcza) i jego sześciu oficerach – ostatnim ogólnopolskim ośrodku kierującym walką z komunistami.
Wcześniej, już od 1944 r., rozpoczęła się walka z nowymi, tym razem sowieckimi okupantami i polskimi komunistami, którzy popierani przez Armię Czerwoną przejmowali władzę w kraju. Była to walka z terrorem wprowadzonym przez radziecką NKWD i polski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Walka o wolną Polskę, w której w sumie – jak szacują historycy – przez lata (ostatni z Żołnierzy Wyklętych zginął w obławie w październiku 1963 r.) wzięło udział ok. 200 tys. Polaków.
 Wyklęci z Wielkopolski
1 marca tego roku po południu dla upamiętnienia bohaterskich żołnierzy przez Poznań przeszedł Marsz Pamięci (na zdjęciu). Wyruszył on po uroczystej Mszy św. sprawowanej za pomordowanych i w intencji naszej Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego przy al. Niepodległości. Wcześniej tego dnia odbyła się konferencja naukowa pt. „O naszą Niepodległą – czyn niepodległościowy Wielkopolski w XIX w. i w pierwszej połowie XX wieku”, m.in. z udziałem historyków z poznańskiego Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Zaprezentowano również nowo wydaną przez IPN publikację pt. Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956. Natomiast 2 marca, o godz. 17.00 w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Przybyszewskiego została odprawiona, jak co miesiąc, Msza św. w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego. Po niej z kolei wyświetlono film poświęcony działalności Żołnierzy Wyklętych w Wielkopolsce pt. Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza (WSGO) „Warta”. Współorganizatorami poznańskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były m.in. IPN Oddział w Poznaniu i Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki