Logo Przewdonik Katolicki

Pozwolić mówić prawdzie

Marcin Jarzembowski
Fot.

Życiorys wybitnej nauczycielki, pisarki, publicystki, tłumaczki, redaktor naczelnej miesięcznika Znak Hanny Malewskiej stał się podstawą do dyskusji na temat wewnętrznego życia chrześcijanina.

Życiorys wybitnej nauczycielki, pisarki, publicystki, tłumaczki, redaktor naczelnej miesięcznika „Znak” – Hanny Malewskiej – stał się podstawą do dyskusji na temat wewnętrznego życia chrześcijanina.

 

Na zaproszenie bp. Jana Tyrawy do grodu nad Brdą przyjechał znawca zagadnienia prof. Andrzej Sulikowski. Spotkanie odbylo się w Kurii Diecezjalnej.

 

Praca nad filozofią i teologią

Naukowiec uważa, że warsztat twórczy i myśl Hanny Malewskiej mogą być dla młodego pisarza czy humanisty bardzo pouczające. Według prof. Sulikowskiego postulat programowy Malewskiej – „pozwolić mówić prawdzie” – stanowi nadal dla młodych autorów wyzwanie artystyczne. Malewska urodziła się 21 czerwca 1911 r. w Jordanowicach pod Warszawą. Była głównie związana z trzema miastami. Młodość spędziła w Lublinie, ważną twórczo dekadę w Warszawie. – Jednak najdłużej mieszkała w Krakowie, gdzie zyskała uznanie jako autorka powieści historycznych i redaktor naczelna miesięcznika „Znak”. Starała się, aby to pismo pod względem filozofii i teologii było najlepsze w Polsce. Była otwarta na myśl europejską. Czytała największych autorów, wykorzystując ich w swojej publicystyce. To była nieustanna praca nad filozofią i podstawami teologii, które powinien poznać człowiek – powiedział prof. Sulikowski.

Malewska studiowała do 1933 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. To wtedy zdobywała pierwsze laury w uczelnianych konkursach literackich. W 1935 r. przeprowadziła się do Warszawy, pracując jako nauczycielka historii i propedeutyki filozofii do roku 1940. W październiku 1939 r. – po wybuchu wojny – przystąpiła do konspiracyjnej Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Armię Krajową. Brała także udział w powstaniu warszawskim. Ważnym momentem w jej życiu była przeprowadzka do Krakowa. – Tam rozpoczęła współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”, którą kontynuowała aż do śmierci. Redagowała równocześnie miesięcznik „Znak”. Miała szczęście prowadzić pierwsze artykuły m.in. ks. Józefa Tischnera, a także ks. Karola Wojtyły – stwierdził prof. Sulikowski.

 

Poznawanie minionych czasów

Po likwidacji miesięcznika „Znak” przez komunistów w 1953 r. pracowała kilka lat jako archiwistka w Bibliotece Kórnickiej. W roku 1957 przystąpiła ponownie do zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”. Malewska pozostawiła wiele tekstów narracyjnych i eseistycznych poświęconych problematyce religijnej. – Ujmowała trudne zagadnienia życia wewnętrznego językiem precyzyjnym, powściągliwym, trafiającym także do czytelnika obojętnego na kwestie religijne. Nawiązując do ojców Kościoła i św. Tomasza z Akwinu, uważała, że konflikt pomiędzy wiarą i rozumem ma charakter pozorny, w istocie bowiem właśnie rozum pozwala nam weryfikować założenia teoretyczne i praktykę osobistej wiary, a także religii w wymiarze społecznym – podkreślił profesor. W swoim życiu otrzymywała liczne nagrody i wyróżnienia za pracę artystyczną. Zmarła w Niedzielę Palmową, 27 marca 1983 r., w Krakowie. Pochowana jest na Cmentarzu Tynieckim, obok opactwa oo. Benedyktynów.

Bp Jan Tyrawa podkreślił, że życie wielu świeckich chrześcijan – w tym przypadku Hanny Malewskiej – może być ogromną inspiracją do codziennych działań. Dodał, że właśnie Malewska „tkwiła” w centrum środowiska, które wówczas odgrywało ogromną rolę. – To było środowisko, które uchodziło za przodujące. Za takie, które kształtowało opinię publiczną, polską katolicką inteligencję. Warto poznawać minione czasy i nurty, które wtedy były znaczące – powiedział hierarcha.

Prof. Andrzej Sulikowski jest kierownikiem Pracowni Badań nad Kulturą Religijną i Dawnym Piśmiennictwem w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki