– Jan Paweł II w swoim ostatnim liście skierowanym do mediów mówił, że nasza epoka jest epoką komunikacji lokalnej, gdzie wiele elementów życia ludzkiego przebiega przez procesy medialne, z którymi musimy się zmierzyć – powiedział sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu ks. prałat Giuseppe Scotti.
„Media, prawda, rozwój” – to podstawowe zagadnienia IV międzynarodowej konferencji dotyczącej etyki w mediach, która odbywała się 11 maja w Bydgoszczy. Do miasta przyjechali przedstawiciele europejskich uniwersytetów, medioznawcy oraz liczni dziennikarze. Wszyscy jednomyślnie podkreślali, że powinność prawdy jest realizacją misji dziennikarskiej.
Zachować własną twarz
– Pragniemy zająć się tematem wpływu prawdy w mediach, a szczególnie prawdy w internecie na rozwój człowieka i społeczeństwa. Podejmujemy próbę odpowiedzi na kluczowe pytania: czy istnieje prawda w mediach i czy prawda obecna w mediach służy rozwojowi – tłumaczył pomysłodawca wydarzenia ks. dr Mariusz Kuciński.
Zwracając się do uczestników, ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa zaznaczył, że kiedy mówimy o prawdzie, dotykamy tematu, który jest problemem newralgicznym. – Dzisiaj istnienie prawdy, jako rzeczywistości transcendentnej, jest kwestionowane. Może dlatego, że prawda zmusza nas do pokory, a dzisiejszemu człowiekowi tej pokory – w różnych jej wymiarach – brakuje. Jednak tylko prawda służy prawdziwemu rozwojowi człowieka – dodał.
Z kolei ks. prałat Giuseppe Scotti, mówiąc o wyzwaniach epoki cyfrowej, przedstawił rozwój środków przekazu na przestrzeni lat 1998–2009. – Rozwój narzędzi komunikacyjnych idzie w kierunku, który dziesięć lat temu był zupełnie niewyobrażalny. Na pierwszym miejscu widzimy rozwój telefonii komórkowej. Wzrósł on z 7 do 68 proc. W przypadku internetu liczby te rosną z 3 do 27 proc. – stwierdził.
Ks. prałat Scotii podkreślił, że mówiąc o rzeczywistości medialnej, musimy wciąż zastanawiać się nad problemem prawdy. – Benedykt XVI podkreślał, że nie zmieniają się tylko narzędzia, ale sama komunikacja – zaznaczył. Kapłan dodał, że należy pomóc osobom wierzącym wejść w tę nową rzeczywistość.
Prawda jest misją
– Radio Watykańskie postawiło sobie za zadanie stać się laboratorium porozumienia, którego horyzontem jest pokojowe współżycie ludzi – powiedział o. dr Lech Rynkiewicz SJ. Analizując temat „Media, prawda, rozwój a Radio Watykańskie”, o. dr Lech Rynkiewicz podkreślił, że radio jako narzędzie ma nieograniczone możliwości budowania mostów między ludźmi, wytwarzania poczucia wspólnoty i zaangażowania w ludzkie – radosne i bolesne – sprawy. – Może człowieka pocieszać, podbudowywać, motywować. Może też, niestety, stać się narzędziem dzielenia, siania nienawiści, demagogii, powielania kłamstwa – powiedział.
Z kolei ks. prof. Michał Drożdż z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w swoim przedłożeniu zatytułowanym „Powinność prawdy a szacunek dla człowieka: dylematy etyczne dziennikarzy” napisał, że „dziennikarska powinność prawdy jest realizacją misji dziennikarskiej w ramach funkcjonowania mediów jako czwartej władzy”.
Nowością tegorocznej edycji był specjalny panel dla młodzieży liceum i gimnazjum dotyczący żartu w internecie. Spotkania z cyklu „Etyka w mediach w dobie globalizacji” pokazują, jak znaczące są to problemy. Świadczy o tym chociażby zainteresowanie medioznawców z różnych zakątków świata. Ubiegłoroczna edycja dotyczyła m.in. wpływu internetu na rozwój regionu
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli m.in. „Przewodnik Katolicki”, Katolicka Agencja Informacyjna i Radio Watykańskie.