Logo Przewdonik Katolicki

Wymodlone życie

Błażej Tobolski
Fot.

W Poznaniu dziękowano Bogu za dziewięciomiesięczny Adwent, przeżywany z Maryją czas oczekiwania na narodzenie Jezusa i za wszystkie dzieci, którym pozwolono się narodzić.

 

Dziękczynienie za Bogu wiadome owoce duchowej adopcji dziecka poczętego w archidiecezji poznańskiej zorganizowane zostało 28 grudnia, kiedy to Kościół wspomina w liturgii Świętych Młodzianków Męczenników – niewinne dzieci, które Herod, chcąc zgładzić Nowonarodzonego Jezusa, kazał wymordować w Betlejem. Rozpoczęło się ono przed grotą Matki Bożej znajdującą się przy poznańskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana, skąd zgromadzeni w modlitewnej procesji ze świecami przeszli do świątyni na Eucharystię.

 

Szczególny Adwent

Mszy św. dziękczynnej, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele osób zaangażowanych w naszej archidiecezji w dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego, przewodniczył bp Grzegorz Balcerek. Podziękował Bogu za „szczególny Adwent” przeżywany przez dziewięć miesięcy wraz z Matką Bożą oczekującą na narodzenie Jezusa, a rozpoczęty 25 marca, w uroczystość Zwiastowania NMP, kiedy to podejmowane jest przyrzeczenie duchowej adopcji. – Tym samym otoczyliśmy miłością maleńkiego Jezusa, bo nasz Zbawiciel powiedział: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili” – zaznaczył bp Balcerek, podkreślając, że przez przyjście Jezusa na świat „życie ludzkie zostało w niezwykły sposób uświęcone”.

 

Współcześni Herodowie

Jednocześnie kaznodzieja zauważył, że życie rodzącego się w Betlejem Dziecięcia również było zagrożone, najpierw brakiem odpowiednich warunków, w których mogłoby ono przyjść na świat, a następnie „urojonym strachem króla Heroda”, który kazał dokonać rzezi niewinnych dzieci. – Ten dramat stanowi klucz do właściwego pojmowania zbrodni dokonywanej na niewinnych dzieciach w łonach matek w każdej epoce i w każdym czasie – stwierdził biskup, przyznając, że imieniem Heroda możemy nazwać każdego, „kto podnosi rękę na bezbronne i niewinne życie, szczególnie w łonie matki”. Podkreślił również, że jedną z odpowiedzi Kościoła na te zbrodnie jest właśnie modlitwa podejmowana w dziele duchowej adopcji dziecka poczętego.

 

Obrończyni życia

Za systematyczną i wytrwałą modlitwę będącą „najskuteczniejszym sposobem pomocy zagrożonym w łonie matek dzieciom” podziękował także wszystkim ks. Paweł Pacholak, przewodniczący Referatu Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Metropolitalnej. Uczestnicy Mszy św. dziękczynnej otrzymali również małe wizerunki Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku, która jest patronką i obrończynią życia poczętego. Na ich odwrocie znajduje się modlitwa Jana Pawła II w intencji życia zawarta w jego encyklice Evangelium vitae. Zostali obdarowani nimi już wcześniej - 12 grudnia, kiedy to Kościół czci właśnie Matkę Bożą z Guadalupe - ludzie starsi, chorzy i niepełnosprawni. Także ich w sposób szczególny bp Grzegorz Balcerek prosił wówczas o modlitwę w intencji życia, zwłaszcza poczętego.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki