Logo Przewdonik Katolicki

Małe wielkie święte

Michał Gryczyński
Fot.

W tym roku upływa pięćdziesiąt lat od dnia kanonizacji św. Marii Goretti, nazywanej św. Agnieszką XX wieku.


W tym roku upływa pięćdziesiąt lat od dnia kanonizacji św. Marii Goretti, nazywanej „św. Agnieszką XX wieku”. Choć żyły w innych epokach, obie stały się ofiarami natrętnych zalotów i w podobnym wieku poniosły śmierć męczeńską, stając się symbolami obrony dziewiczej czystości. Agnieszka po odrzuceniu amorów Symfoniusza, syna naczelnika miasta, jako chrześcijanka została poddana torturom. A ponieważ nie wyrzekła się wiary, przyszło jej złożyć świadectwo krwi na stadionie Domicjana około 305 r. Nad jej grobem wzniesiona została okazała bazylika, w której co roku 21 stycznia - w dniu narodzin św. Agnieszki dla nieba - papież błogosławi dwie białe owieczki. Z ich wełny zakonnice wyrabiają paliusze noszone przez arcybiskupów metropolitów oraz samego Ojca Świętego, który jest metropolitą Rzymu.
Maria Goretti - pochodząca z włoskiej prowincji Ancona – po śmierci ojca zajmowała się domem i rodzeństwem. Jej niewybrednym zalotnikiem był Aleksan¬dro Serenelli, zdemoralizowany chłopak pracujący w porcie. 5 grudnia 1902 roku wdarł się do jej domu, a ponieważ broniła się, kilkanaście razy ugodził ją nożem. Umierając, zdążyła przebaczyć mu, a on skazany na 30 lat więzienia, nawrócił się. W 1947 r. wstąpił do kapucynów, a trzy lata później wziął udział w uroczystościach kanonizacyjnych, u boku matki Marii Goretti.

 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki