Logo Przewdonik Katolicki

Wzór kapłana diecezjalnego

Michał Gryczyński
Fot.

Ksiądz Jan Balicki (1869-1948) nazywany jest polskim Janem Vianney.

 

Ksiądz Jan Balicki (1869-1948) nazywany jest „polskim Janem Vianney”.

 

To kolejny polski ksiądz, w którym dopatrywano się podobieństwa ze znanym powszechnie kapłanem. Ksiądz Jan Balicki pochodził ze Staromieścia koło Rzeszowa. Po przyjęciu w 1892 r. święceń kapłańskich krótko pracował jako duszpasterz, a potem wyjechał na studia na Gregorianum. Zrobił doktorat, wrócił do Polski i został w przemyskim seminarium duchownym wykładowcą teologii dogmatycznej oraz prefektem alumnów. Od 1928 r. piastował godność rektora. Wsławił się również dziełami miłosierdzia wobec ubogich, cierpiących i dziewcząt moralnie zaniedbanych.

Uchodzi za wzór kapłana diecezjalnego. Dzięki swoim zaletom ducha i umysłu, a także pokorze i umiłowaniu ubóstwa już za życia zyskał sławę świętego. Był znakomitym kaznodzieją i spowiednikiem, cieszył się opinią człowieka dobrego, o pokojowym usposobieniu. Miał szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu, Męki Pańskiej i do Ducha Świętego. Był także ojcem duchownym licznych żeńskich wspólnot zakonnych.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki