Logo Przewdonik Katolicki

Brałeś? Nie jedź!

Renata Krzyszkowska
Fot.

O tym, że prawo zabrania prowadzenia pojazdów po alkoholu, wie każdy.


O tym, że prawo zabrania prowadzenia pojazdów po alkoholu, wie każdy. Mało kto wie jednak, że nie tylko pijany kierowca jest przestępcą, ale także ten, który prowadzi pod wpływem narkotyków. Grożą za to kary zgodnie z kodeksem karnym „Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada” - pod takim hasłem trwa właśnie ogólnopolska kampania społeczna Krajowego Biura ds. Przeciwdziała Narkomanii.

Adresowana jest głównie do młodzieży i ma jej uzmysłowić, że prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków może skończyć się tragicznie. Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, wyjaśnia, że kampania ma kreować modę na bezpieczną jazdę i bezpieczne powroty z wszelkich imprez młodzieżowych, by młodzi nie ryzykowali podwójnie – biorąc i wsiadając za kierownicę.

W grupie szczególnie wysokiego ryzyka znajdują się osoby, pomiędzy 18. a 25. rokiem życia, często tzw. świeżo upieczeni kierowcy, bywalcy dyskotek. Weekendowe wypady do klubu, narkotyki oraz brak wyobraźni za kierownicą kończą się często dla nich tragicznie. Jednak kampania kierowana jest nie tylko do młodych kierowców, ale także do pasażerów, którzy decydując się na jazdę z kierowcą będącym pod wpływem narkotyków, nieświadomie narażają swoje życie i ponoszą moralną współodpowiedzialność za niebezpieczną jazdę.

Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie internetowej www.rozumwysiada.pl

 

 

 


 

 

Highway na haju

 

Wszystkie narkotyki, z dopalaczami łącznie, zakłócają pracę zmysłów. Jedne opóźniają, inne przyspieszają reakcje, zmieniają sposób myślenia i postrzegania otaczającej rzeczywistości. Do najczęściej występujących efektów zażywania narkotyków, które w istotny sposób wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów, należą:

•zaburzenia ostrości widzenia, szybkości reakcji, w groźniejszych przypadkach złudzenia wzrokowe i halucynacje;

•zaburzenia ostrości słyszenia, lokalizacji kierunku, z którego napływa dźwięk, w groźniejszych przypadkach złudzenia i halucynacje słuchowe;

•zaburzenia koncentracji, uwagi, koordynacji psychoruchowej, senność, skurcze i osłabienie mięśni, drżenie rąk, pocenie, przyspieszenie lub zwolnienie oddechu,

•niestabilność emocjonalna, drażliwość, skłonność do reakcji impulsywnych i agresywnych lub odwrotnie - lękowych;

•bardzo groźne zaburzenia psychotyczne - omamowo-urojeniowe: jeśli pojawią się podczas prowadzenia pojazdu, stwarzają natychmiast sytuację zagrożenia życia.

Często występuje nieadekwatna do sytuacji pewność siebie z dramatycznie ograniczoną zdolnością do prawidłowej oceny ryzyka na drodze; Ostateczny wpływ narkotyków na organizm pojedynczego człowieka jest niemożliwy do przewidzenia, a ponadto - za każdym razem może być inny! Zależy to od wielu czynników: cech psychofizycznych danej osoby, odporności w danym dniu, pogody, pory dnia, poziomu zmęczenia, a nawet tego, co jedliśmy i piliśmy. Poza tym, nigdy nie ma pewności, co się zażywa, bo narkotyki mogą być mieszane z innymi groźnymi substancjami chemicznymi.

 

Źródło: rozumwysiada.pl

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki