Logo Przewdonik Katolicki

Taniec - trening ciała i charakteru

Weronika Stachura
Fot.

Cała Polska kocha taniec to być może za dużo powiedziane, ale czy rzeczywiście można temu zaprzeczyć, gdy już od kilku lat niezmienne programy taneczne cieszą się niemalejącym gronem widzów, a kolejne szkoły tańca wyrastają jak grzyby po deszczu?

 

Cała Polska kocha taniec – to być może za dużo powiedziane, ale czy rzeczywiście można temu zaprzeczyć, gdy już od kilku lat niezmienne programy taneczne cieszą się niemalejącym gronem widzów, a kolejne szkoły tańca wyrastają jak grzyby po deszczu?

 

Odpowiednia motywacja

 

Być może to nic więcej, jak trend, swoista moda na dance, ale wiele wskazuje na to, że już na dobre zakorzenił się w Polsce, stając się jedną z narodowych rozrywek. A jego wielbicieli wciąż przybywa, i to nie tylko wśród młodego pokolenia. Taniec zdaje się przekraczać wszelkie granice zarówno wieku, statusu społecznego, płci, jak i wykształcenia. Większość z amatorów tańca wybiera tę formę rozrywki z jakże błahego powodu – kilkadziesiąt minut spędzonych na parkiecie to nie tylko dobra zabawa wprawiająca w wyśmienity nastrój, ale to przede wszystkim doskonały sposób na rozluźnienie się i odreagowanie codziennego stresu, a więc jednym słowem czysta przyjemność. Niestety nie ma się co łudzić. Z coraz większym trudem przychodzi nam poświęcenie naszego czasu na zajęcia, do celu których nie jesteśmy w gruncie rzeczy przekonaniu. To, co dziś liczy się najbardziej, to motywacja. Nie chodzi tu bynajmniej, by już na pierwszych zajęciach na kursie tańca założyć, że za kilka miesięcy zdobędziemy mistrzostwo Polski. Nie tu tkwi sekret. Rozpoczynając przygodę z tańcem, warto pomyśleć, w czym pląsowanie na parkiecie może nam pomóc. A rzeczywiście poruszanie się w rytm muzyki, może przynieść nam liczne korzyści.

 

Trzymaj formę w rytmie tańca

 

Kult formy, dbania o figurę w odpowiednich, czyli odgórnie przyjętych za jedyne właściwe, kształtach, odpowiednia waga ciała niejednym spędza sen z oczu. I nie dotyczy to jedynie płci pięknej. Wyraźnie widać to w pełni lata, gdy nie tylko kobiece czasopisma, ale i codzienne gazety dołączają specjalne wydania poświęcone dietom czy seriom ćwiczeń gwarantującym pozbycie się niechcianych fałdek tłuszczu. I choć już wielokrotnie słyszeliśmy o zbawiennym wpływie uprawiania sportu na nasz organizm, świadomość wykonywania tych samych zestawów ćwiczeń bardziej przywołuje na myśl musztrę aniżeli przyjemność. Oprócz tego monotonia wykonywanych schematów z pewnością może zniechęcać. Alternatywą są zajęcia z tańca nowoczesnego prowadzone również dla amatorów. Ich największą zaletą jest harmonijne kształtowanie sylwetki, osiągane przez różnorodność ruchów, a to przyczynia się do równomiernego ćwiczenia wszystkich partii ciała. Niezwykle szybka muzyka oraz korespondujące z nią tempo ćwiczeń może na początku odstraszyć, ale jest konieczne, bo ciało należy przygotować do tańca. Meritum stanowi układ choreograficzny, dostosowany do potrzeb grupy, w którym nie brakuje figur typowo tanecznych: piruetów połączonych ze skokami, krążeń tułowiem czy głębokich skłonów do podłogi. Takie taneczne zajęcia przynoszą doskonałe rezultaty, bowiem to co różni je od tradycyjnych, to wzmocnienie każdej partii mięśni, przy równoczesnym niedrastycznym pozbyciu się kilku zbędnych kilogramów. Dodatkowo taniec nowoczesny należy do najprzyjemniejszych form ćwiczeń, gdyż jest nie tylko dynamiczny, rytmiczny, ale i posiada również pierwiastek artystyczny.

 

Tańcz i ćwicz charakter

 

Podobnie jak z każdą dyscypliną sportu, każdy, kto myśli poważnie o tańcu i to właśnie z nim wiąże swoją przyszłość, przyzna, że w regularnych treningach konieczna jest determinacja i wytrwałość. Ale i dla amatorów może być on swego rodzaju treningiem charakteru i sposobem na pokonywanie swoich słabości. Podnosi bowiem naszą samoocenę, pomaga uwierzyć w siebie. Taniec w parze zaś może również pomóc w walce z nieśmiałością. Uczy także otwartości i pomaga okazywać emocje. Prym wiodą tu zwłaszcza tańce latynoamerykańskie, które w ostatnim czasie cieszą się stale wzrastającą popularnością. Wśród nich liczne rzesze wielbicieli ma salsa, której hiszpańska etymologia oznacza sos, co w kontekście tańca i bardziej metaforycznym znaczeniu odnosi się do połączenia różnych gatunków muzycznych oraz kroków tanecznych składających się właśnie na ten taniec. Powstała w 70. latach salsa może pochwalić się różnorodnością stylów, wśród których najczęściej przywołuje się jej kubańskie korzenie. Również w Polsce przybywa coraz więcej wielbicieli salsy, o czym świadczy zorganizowany niedawno w Warszawie po raz pierwszy latem Międzynarodowy Festiwal Salsy. W gruncie rzeczy nie jest istotne, co tak naprawdę zmotywuje nas do spróbowania naszych sił w tańcu. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto odkryć taniec wraz z jego licznymi zaletami, zwłaszcza teraz, w okresie wakacji, gdy nie brakuje letnich szkół tej rozrywki. Zachętą są również słowa tych, którzy nie szczędzą czasu na parkiecie, że życie warto przeżyć w tańcu.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki