Jakie są uprawnienia pracownika przebywającego na urlopie?
Pracownik przebywający na urlopie korzysta w pełni ze swoich uprawnień. Przede wszystkim kodeks pracy przyjął zasadę, że pracownikowi przysługuje za czas urlopu wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Szczegółowy sposób wyliczania świadczenia urlopowego znajduje się w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. W zależności od rodzajów składników wynagrodzenia obowiązują różne zasady ustalania świadczenia urlopowego. Jednak pracownik może zawsze domagać się od pracodawcy wynagrodzenia za czas urlopu, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował, a w razie wątpliwości przedstawienia sposobu obliczenia wynagrodzenia.
Jakie są zasady udzielania urlopu na żądanie?
Na podstawie przepisów kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlop na żądanie. W roku kalendarzowym przysługują pracownikowi 4 dni urlopu na żądanie. Pracownik może uzyskać taki urlop nawet w dniu, w którym przyszedł do pracy.
Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?
Pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jednak w szczególnych okolicznościach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Jest to możliwe wtedy, gdy okaże się, że obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności nie przewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu. W takiej sytuacji pracownik może domagać się od pracodawcy pokrycia kosztów poniesionych w związku z nieprzewidzianym powrotem do pracy z urlopu. W czasie urlopu wypoczynkowego mogą wystąpić inne okoliczności uniemożliwiające wykorzystanie go w całości.
Czy choroba przerywa urlop wypoczynkowy?
Jeżeli w okresie urlopu pracownik zachoruje albo w związku z chorobą zakaźną będzie przebywał w odosobnieniu, lub zostanie skierowany na ćwiczenia wojskowe, czy też rozpocznie urlop macierzyński, wówczas pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi pozostałej części urlopu w innym, późniejszym terminie.