Logo Przewdonik Katolicki

Świątynia Wang

PK
Fot.

Ten luterański kościółek został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie.

Budowla powstała na wzór skandynawski, przy wykorzystaniu drewna nasyconego żywicą. Świątynia Wang zalicza się do kościołów słupowo-szkieletowych. Ten typ budownictwa miał swój początek w Norwegii, gdzie do dziś przetrwało 28 z około tysiąca takich budowli.

Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano za pomocą drewnianych złączy ciesielskich. Podstawą konstrukcji ściany jest rama utworzona ze słupów ustawionych pionowo oraz łączących je belek, dolnej i górnej, a wszystko osadzone jest na kamiennym fundamencie. Takie kościoły stoją już prawie 900 lat. Wraz ze świątynią powstał również cmentarz, na którym między innymi pochowani są kompozytor Rudolf Jonas i Henryk Tomaszewski, twórca Teatru Pantonimy.

Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem.

Tekst i zdjęcia: W. Wylegalski

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki