Logo Przewdonik Katolicki

Pasterz

kard. Gianfranco Ravasi
Fot.

Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce (J 10, 11).

 

“Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce”  (J 10, 11).

 

 

Dominującym sposobem mówienia o Bogu jest symbolika, czego Biblia jest nieustannym, żywym i fascynującym świadectwem. Punktem wyjścia są konkretne znaki z życia czy doświadczenia, w których wyróżnia się elementy mogące prowadzić do tego, co wysokie, do pełni, do doskonałości. Korzeniem narodu hebrajskiego jest koczownictwo, związane z pasterstwem, często pozostającym w napięciu do życia osiadłego: wymowna jest tu scena rozgrywająca się między Ablem a Kainem z jej tragicznym finałem. W Biblii przejawia się często swoista tęsknota do życia wędrownego, dostrzegalna również w przeżywaniu wydarzeń Wyjścia, kiedy to Izrael przez czterdzieści lat przemierzał stepy Synaju.

Wróćmy jednak do symboliki pasterskiej i jej biblijnego odniesienia do Pana, który nazywany jest, również w Nowym Testamencie, "Wielkim Pasterzem owiec" (Hbr 13, 20). Obraz ten posiada dwa fundamentalne komponenty. Z jednej strony pasterz jest przewodnikiem wielkiej owczarni. Jak mówi Psalm 23: "Twój kij i Twoja laska dodają mi otuchy" i prowadzą przez ciemną dolinę. Zaś według słów Jezusa, pasterz prowadzi owce, a "owce słuchają jego głosu [...] i postępują za nim" (J 10, 3-4).

Z drugiej strony mamy inny znaczący czynnik, do którego często nie przykłada się wagi: pasterz jest towarzyszem życia i drogi swojej owczarni. W cytowanym psalmie stwierdza się: "zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną". Pasterz nie ratuje najpierw samego siebie, nie posila się i nie gasi pragienia niezależnie od swojej trzody, lecz dzieli z nią życie. Posługując się szczególnym pasterskim obrazem bukłaka zawierającego wodę konieczną do przejścia od jednej oazy do drugiej, Psalmista głosi: Boski Pasterz "przechowywał łzy moje w swoim bukłaku" (Ps 56, 9), nie pozwalając, by cierpienia rozpływały się w bezsensie, w nicości. Natomiast Jezus oświadcza, że "pasterz daje życie swoje za owce".

Symbolika opiera się często na antytezach. Poucza o tym prorok Ezechiel, kiedy w 34. rozdziale swej księgi opisuje zachowanie pasterzy Izraela, czyli przywódców politycznych i religijnych, którym wytyka: "nakarmiliście się mlekiem, odzialiście się wełną, zabiliście tłuste zwierzęta, jednakże owiec nie paśliście. Słabej nie wzmacnialiście, o zdrowie chorej nie dbaliście, skaleczonej nie opatrywaliście, zabłąkanej nie sprowadziliście z powrotem, zagubionej nie odszukiwaliście" (Ez 34, 3-4). Z kolei w Ewangelii Janowej pasterz przeciwstawiony jest najemnikowi; ten w godzinie próby gotów jest dbać jedynie o samego siebie. Być może także Jezus robi aluzję do kapłanów, uczonych w Piśmie, polityków swoich czasów, zelotów, buntowników przeciw Rzymowi, którzy pragną jedynie osiągnąć swoje cele i zabezpieczyć swoje interesy, a na pewno nie oddać swojego życia za owczarnię.

Dobry pasterz – albo, jak mamy w tekście greckim w 10. rozdziale Ewangelii św. Jana, piękny pasterz – to ten, który kocha i zna swoje owce. Na Nim powinni wzorować się także pasterze Kościoła, począwszy od św. Piotra, który otrzymał władzę pasterską (J 21, 15-17). Napomina on duszpasterzy: "paście stado Boże [...] jako żywe przykłady dla stada" (1 P 5, 1-4).

 


 

Najemnik - był to najemny pracownik angażowany na "dniówkę" z wynagrodzeniem wypłacanym każdorazowo przed zachodem słońca, na zakończenie swych usług (Kpł 19, 13). Przypomnijmy przypowieść o robotnikach wysyłanych do winnicy o różnych porach dnia (Mt 20, 1-16).

 

 

Kamień węgielny - chodzi tu o główny kamień budowli albo o ten, który podtrzymywał sklepienie sali. Jego kluczowa funkcja w architekturze uczyniła zeń symbol świątyni syjońskiej (Ps 118, 12) lub samego Chrystusa w historii zbawienia (Mk 12, 10) albo Kościoła (Ef 2, 10; 1 P 2, 4-8).

           

 

Tłum. Dorota Stanicka-Apostoł

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki