Drugiego maja odbędzie się kolejne zebranie Rady Stałej KEP poszerzone o biskupów diecezjalnych. Czemu te spotkania mają służyć?
– Obecnie obowiązujący statut Konferencji Episkopatu Polski nie przewiduje osobnych zebrań biskupów diecezjalnych. Praktyka jednak pokazała, że takie spotkania są potrzebne, gdyż wymaga tego specyficzna odpowiedzialność biskupów diecezjalnych za powierzone im Kościoły lokalne. W mniejszym gronie łatwiej też przedyskutować pewne sprawy i przygotować je do przegłosowania na zebraniu plenarnym. Jednym z głównych zadań Rady Stałej jest przygotowywanie tematyki zebrań plenarnych. Dwa razy do roku, na Jasnej Górze, odbywają się spotkania Rady Stałej poszerzone o biskupów diecezjalnych.
Każde z nich odbywa się w wyjątkowym miejscu, ale i czasie. Rozumiem, że Jasna Góra oraz wigilia maryjnego święta (tym razem NMP Królowej i Głównej Patronki Polski) w żaden sposób nie są przypadkowe...
– Jasna Góra jest ważnym miejscem dla Kościoła w Polsce już od ponad sześciu wieków. W czasach zmagań z totalitaryzmem komunistycznym rolę Jasnej Góry podkreślał Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, który wszystko postawił na Maryję. Do Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymował Sługa Boży Jan Paweł II, który przypominał nam, że u stóp Matki zawsze byliśmy wolni. Modlił się tutaj też obecny Następca św. Piotra, Papież Benedykt XVI.
Biskupi gromadzą się na Jasnej Górze trzy razy do roku: w listopadzie na rekolekcje i zebranie plenarne oraz w wigilię wielkich świąt maryjnych, przypadających 3 maja i 26 sierpnia. Przybywają także, indywidualnie czy z wiernymi, przy wielu innych okazjach.
Jak zwykle przebiegają takie spotkania?
– Trwają zawsze jeden dzień. Rozpoczynają się przed południem, a kończą wieczorem, tak by księża biskupi mogli uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. Następnego dnia modlą się razem z pielgrzymami podczas uroczystej Sumy na Jasnogórskim Szczycie. Ważne jest także miejsce obrad: stara jasnogórska biblioteka, będąca świadkiem niezwykłej roli, jaką to sanktuarium odegrało w dziejach polskiej wiary i kultury.
W tym roku przypada 1000-lecie śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, który głosił Ewangelię w jeszcze niepodzielonym Kościele. Czy będzie to też dobry pretekst, by na zebraniu poczynić jakieś ustalenia, odnośnie do ekumenicznego świętowania tego milenium przez Kościół Polski?
– Ta rocznica jest bardzo ważna, stanowi niejako zakończenie obchodów milenijnych. Św. Bruno z Kwerfurtu to postać podobna do św. Wojciecha, wielki przyjaciel Polski i króla polskiego Bolesława Chrobrego. Oddał życie, głosząc Ewangelię na terenach należących dzisiaj do Polski.
Ustalenia odnośnie do ekumenicznego wymiaru świętowania tej rocznicy zostały podjęte już wcześniej, gdyż organizacja tego rodzaju uroczystości wymaga dłuższych przygotowań. Już w grudniu ub. roku zaprosiliśmy naszych braci w chrześcijańskiej wierze do uczestnictwa w spotkaniu młodzieżowym w Giżycku w dniu 20 czerwca br. oraz w uroczystości centralnej w Giżycku w dniu 21 czerwca. Przedtem odbędzie się w Łomży zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Co zatem będzie głównym tematem obecnego zebrania? Z jakimi zadaniami powinien zmierzyć się polski Kościół w najbliższym czasie?
– Wśród wielu spraw, jakimi zajmą się księża biskupi na Jasnej Górze, wymienię dyskusję nad nowym statutem Konferencji Episkopatu Polski w świetle uwag Stolicy Apostolskiej, sprawy finansowania uczelni katolickich, refleksje na temat Roku Kapłańskiego, jaki z woli Benedykta XVI rozpocznie się w Kościele w czerwcu. Będziemy także dyskutować o roku propedeutycznym w seminariach duchownych oraz o przygotowywanym przez Episkopat dokumencie na temat rodziny.
Ważnym wydarzeniem będzie spotkanie z przebywającym w tych dniach w Polsce Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej, ks. kardynałem Tarcisio Bertone, który wyraził chęć uczestnictwa w spotkaniu biskupów na Jasnej Górze. Poprowadzi on także Apel Jasnogórski w dniu 2 maja, a następnego dnia będzie przewodniczył Mszy Świętej, podczas której wygłosi homilię.
Bp Stanisław Budzik ur. się w 1952 r. w Łękawicy k. Tarnowa. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w 1977 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Studia specjalistyczne z dogmatyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Innsbrucku uwieńczył doktoratem w 1988 r. W latach 1989-90 był dyrektorem Caritas Diecezji Tarnowskiej. Kierował też Wydawnictwem Diecezji Tarnowskiej Biblos (1990-1995; 1997-1998). Od 1989 r. jest wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, gdzie w latach 1998-2004 pełnił funkcję rektora. Wykładał na kursie licencjacko-doktorskim w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (1997-2004). W 1998 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych. W roku 2002 powierzono mu stanowisko profesora nadzwyczajnego PAT w Krakowie. Był rzecznikiem prasowym biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego oraz członkiem rady programowej Radia „Dobra Nowina". W 2001 r. Jan Paweł II obdarzył go godnością Kapelana Jego Świątobliwości, a 24 lutego 2004 r. mianował biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej i biskupem tytularnym Hólar (Islandia). Był delegatem KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Bp Budzik od 2007 r. jest Sekretarzem Generalnym KEP.