Logo Przewdonik Katolicki

Życie z sensem - motywy przewodnie

Bogna Białecka
Fot.

Jeśli to, kim jestem, zależy od tego, co mam, to kim będę jeśli wszystko stracę?Sean Covey, Siedem nawyków skutecznego nastolatka.Gdy zadajemy sobie pytania: Co jest siłą napędową mojego życia?, O czym najwięcej i najchętniej myślę?, możemy odkryć coś, co Sean Covey nazywa przewodnim motywem życia.

 

„Jeśli to, kim jestem, zależy od tego, co mam, to kim będę jeśli wszystko stracę?”

Sean Covey, „Siedem nawyków skutecznego nastolatka".

Gdy zadajemy sobie pytania: „Co jest siłą napędową mojego życia?, „O czym najwięcej i najchętniej myślę?", możemy odkryć coś, co Sean Covey nazywa przewodnim motywem życia.

 

 

Przyjaciele

Przyjaźń jest w okresie dorastania bardzo ważna. Jednak jeśli potrzeba bycia lubianym, akceptowanym, popularnym staje się centrum życia, człowiek odkrywa, że wymaga to od niego nieustannego konformizmu, manipulacji, zmieniania swych zasad, ideałów, upodobań – tylko po to, by przystosować się do przyjaciół.

 

Dobra materialne

To jeden z najczęstszych motywów przewodnich – ciuchy, gadżety, modna sylwetka. Nie ma nic złego w cieszeniu się dobrami materialnymi, ale gdy stają się one fundamentem, na którym budujemy poczucie własnej wartości, jesteśmy na najlepszej drodze do trwałego unieszczęśliwienia się, gdyż są z natury przemijające.

 

Sympatia

Oczywiście, że fajnie mieć dziewczynę, chłopaka. Jednak nie warto budować poczucia własnej wartości w zależności od tego, czy z kimś chodzisz, czy nie. Inny problem to zakochiwanie się. Jeśli świata poza kimś nie widzisz i nie wyobrażasz sobie bez niego życia, unieszczęśliwiasz się. Przykład? Sympatia odwołuje randkę - rezultat: „Moje życie straciło sens, on/ona już mnie nie kocha, skoro coś uważa za ważniejsze od randki ze mną". To uzależnienie, nie miłość.

 

Zasady

Jak widać, każdy z powyższych motywów przewodnich ma wady. Każdy z nich jest ważną częścią życia, ale nie może być najważniejszym punktem odniesienia. Zatem co powinno być motywem przewodnim? Zasady. Specjaliści z Josephson Institute zidentyfikowali sześć zasad uniwersalnych, obecnych i cenionych w każdej niemal kulturze. Są to: wiarygodność, szacunek, odpowiedzialność, uczciwość, troskliwość i dbałość o wspólnotę. Jeżeli z tych filarów uczynisz swój motyw przewodni – pozwoli ci to wyjść obronną ręką z wielu trudnych sytuacji. Np.: jeśli kierujesz się zasadą troskliwości – przyciągnie to wiele osób, które będą widzieć w tobie przyjaciela. A zasada szacunku pomoże ci bez lęku zareagować w sytuacji, gdy ktoś z przyjaciół będzie obgadywał drugiego. Dzięki temu, że nie przyjaciele a zasady są twoim motywem przewodnim, nawet opuszczenie cię przez nieuczciwego przyjaciela nie będzie dla ciebie tragedią.

Sean Covey poleca: „Następnym razem, gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji i nie będziesz wiedzieć, co powinieneś zrobić, zastanów się, którą zasadę powinieneś zastosować i zrób to.  Postępuj zgodnie z tą zasadą i nie oglądaj się za siebie".

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki