„Jeśli to, kim jestem, zależy od tego, co mam, to kim będę jeśli wszystko stracę?”
Sean Covey, „Siedem nawyków skutecznego nastolatka".
Gdy zadajemy sobie pytania: „Co jest siłą napędową mojego życia?, „O czym najwięcej i najchętniej myślę?", możemy odkryć coś, co Sean Covey nazywa przewodnim motywem życia.
Przyjaciele
Przyjaźń jest w okresie dorastania bardzo ważna. Jednak jeśli potrzeba bycia lubianym, akceptowanym, popularnym staje się centrum życia, człowiek odkrywa, że wymaga to od niego nieustannego konformizmu, manipulacji, zmieniania swych zasad, ideałów, upodobań – tylko po to, by przystosować się do przyjaciół.
Dobra materialne
To jeden z najczęstszych motywów przewodnich – ciuchy, gadżety, modna sylwetka. Nie ma nic złego w cieszeniu się dobrami materialnymi, ale gdy stają się one fundamentem, na którym budujemy poczucie własnej wartości, jesteśmy na najlepszej drodze do trwałego unieszczęśliwienia się, gdyż są z natury przemijające.
Sympatia
Oczywiście, że fajnie mieć dziewczynę, chłopaka. Jednak nie warto budować poczucia własnej wartości w zależności od tego, czy z kimś chodzisz, czy nie. Inny problem to zakochiwanie się. Jeśli świata poza kimś nie widzisz i nie wyobrażasz sobie bez niego życia, unieszczęśliwiasz się. Przykład? Sympatia odwołuje randkę - rezultat: „Moje życie straciło sens, on/ona już mnie nie kocha, skoro coś uważa za ważniejsze od randki ze mną". To uzależnienie, nie miłość.
Zasady
Jak widać, każdy z powyższych motywów przewodnich ma wady. Każdy z nich jest ważną częścią życia, ale nie może być najważniejszym punktem odniesienia. Zatem co powinno być motywem przewodnim? Zasady. Specjaliści z Josephson Institute zidentyfikowali sześć zasad uniwersalnych, obecnych i cenionych w każdej niemal kulturze. Są to: wiarygodność, szacunek, odpowiedzialność, uczciwość, troskliwość i dbałość o wspólnotę. Jeżeli z tych filarów uczynisz swój motyw przewodni – pozwoli ci to wyjść obronną ręką z wielu trudnych sytuacji. Np.: jeśli kierujesz się zasadą troskliwości – przyciągnie to wiele osób, które będą widzieć w tobie przyjaciela. A zasada szacunku pomoże ci bez lęku zareagować w sytuacji, gdy ktoś z przyjaciół będzie obgadywał drugiego. Dzięki temu, że nie przyjaciele a zasady są twoim motywem przewodnim, nawet opuszczenie cię przez nieuczciwego przyjaciela nie będzie dla ciebie tragedią.
Sean Covey poleca: „Następnym razem, gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji i nie będziesz wiedzieć, co powinieneś zrobić, zastanów się, którą zasadę powinieneś zastosować i zrób to. Postępuj zgodnie z tą zasadą i nie oglądaj się za siebie".