Nasza córka przygotowuje się do Pierwszej Komunii św. Jest jednak pewien problem. Otóż jest ona chora na celiakię – jej organizm nie toleruje glutenu, substancji znajdującej się w pszenicy i innych zbożach. Anna i Mirosław
Najświętsza Ofiara Eucharystyczna powinna być sprawowana z chleba i wina, do którego należy dolać trochę wody (kan. 924 § l KPK). W ten sposób Kościół idzie za przykładem samego Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy wziął najpierw „chleb" w swoje ręce, a następnie „kielich wypełniony winem". Dolewanie wody do wina nawiązuje natomiast do powszechnie stosowanej praktyki w czasach Chrystusa. Chleb powinien być czysto pszenny i przaśny (kan. 924 § 2 i 926 KPK).
Właśnie w pszenicy znajduje się gluten, którego nie toleruje organizm osoby będącej na diecie bezglutenowej lub chorej na celiakię. W praktyce – w chwili obecnej – nie istnieją jakiekolwiek środki farmaceutyczne, które mogą uleczyć z choroby celiakii. Jedyna możliwa terapia polega na ścisłym przestrzeganiu diety. W tej sytuacji chory nie może przyjmować Komunii eucharystycznej pod postacią hostii powszechnie stosowanych.
Kościół w ciągu ostatnich lat zajmował się sprawą chorych na celiakię, czego owocem jest „List do Przewodniczących Konferencji Episkopatów na temat zagadnień eucharystycznych” wydany przez Kongregację Nauki Wiary w dniu 19 czerwca 1995 r. Kongregacja stwierdza, że specjalne komunikanty, które w ogóle nie zawierają glutenu, są materią nieważną do konsekracji postaci eucharystycznych. Są natomiast materią ważną, jeśli jest w nich obecna ilość glutenu wystarczająca do otrzymania wypieku chleba i jeśli nie zostały dodane materie obce, a postępowanie zastosowane do ich otrzymania w żadnym wypadku nie zmienia istoty chleba. Są to tzw. komunikanty niskoglutenowe, które powinny być przechowywane w osobnym pojemniku, by uniknąć jakiejkolwiek formy kontaktu z komunikantami zwykłymi. Natomiast udzielający Komunii św. pod postacią komunikantów niskoglutenowych powinien umyć ręce, jeśli wcześniej dotykał komunikantów zwykłych.
Gdyby okazało się, że organizm nie przyjmuje nawet najmniejszej ilości glutenu, wówczas pozostaje przyjęcie Komunii św. pod postacią wina. Wtedy ksiądz celebrans winien konsekrować wino w osobnym kielichu, nad którym nie dzieli się chleba eucharystycznego ani do którego nie zanurza się jakiegokolwiek fragmentu zwykłej hostii.
Informacja:Pozwolenie na rozprowadzanie komunikantów i hostii mszalnych niskoglutenowych, które mogą mieć zastosowanie w liturgii, posiada piekarnia w Opocznie: Christiana-Dąbrowscy, ul. Akacjowa 1a, 26-300 Opoczno, tel. 513 049 225, christiana@poczta.onet.pl