Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o Bibliotekę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

Hanna Puchalska
Fot.

Odpowiada Bogumiła Szopa-Strzelczyk kustosz Biblioteki PTPN-u

 

Odpowiada Bogumiła Szopa-Strzelczyk – kustosz Biblioteki PTPN-u

 

Jak i kiedy powstała Biblioteka PTPN-u?

- Biblioteka powstała w 1857 roku, prawie równocześnie z  Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Zebranie założycielskie Towarzystwa odbyło się 12 stycznia 1857 roku. Zaczątkiem księgozbioru była Biblioteka Kasyna Gostyńskiego – stowarzyszenia działającego 10 lat w Gostyniu i zamkniętego przez Prusaków. Oficjalnie stowarzyszenie miało służyć działalności towarzyskiej, lecz oprócz tego kultywowało również działalność narodową i gospodarczą. Na początkowy księgozbiór biblioteki PTPN-u złożyły się również dary i zapisy z testamentów.

 

Jakie dzieła obecnie należą do zbiorów biblioteki?

- Aktualnie w księgozbiorze znajduje się około 320 tys. tomów książek, rękopisów, grafik oraz mikrofilmów. Najstarsze dzieło, czyli listy św. Hieronima, pochodzą z wieku XIV. Biblioteka posiada bardzo cenne wydania dzieł Mikołaja Kopernika i Andrzeja Frycza Modrzejewskiego. W księgozbiorze znajduje się wiele rękopisów, starodruków oraz inkunabułów, czyli wydawnictw opublikowanych przed 1500 rokiem. Samych starodruków jest 15 tys. Biblioteka ma profil historyczno– literacko–językoznawczy. Dlatego współczesne zakupy i wymiana z innymi bibliotekami koncentruje się na szeroko rozumianej humanistyce. Natomiast w starszym księgozbiorze są dzieła z bardzo różnych dziedzin zarówno historyczne, jak i medyczne oraz rolnicze.

 

Kto korzysta z biblioteki?

- Przede wszystkim z biblioteki korzystają pracownicy zajmujący się naukami humanistycznymi i studenci z kierunków humanistycznych. W okresie przedmaturalnym z biblioteki korzystają maturzyści. Jako że biblioteki szkolne nie mają odpowiednich materiałów do przygotowania pracy z języka polskiego, maturzyści posiłkują się księgozbiorem biblioteki PTPN-u.

 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki