Logo Przewdonik Katolicki

Jezus Chrystus nauczycielem prawdziwej pokory

Marcin Jarzembowski
Fot.

Tak brzmiał temat letnich rekolekcji dla rodzin Anonimowych Alkoholików, które odbyły się po raz szósty (od 26 do 28 sierpnia) w najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce. Do misjonarzy Świętej Rodziny w Górce Klasztornej przyjechało 170 osób, mi.in. z: Bydgoszczy, Czarnkowa, Jastrowia, Łobżenicy, Mroczy, Nakła nad Notecią, Piły, Sępólna Krajeńskiego, Szczecinka, Świnoujścia, Wągrowca...

Tak brzmiał temat letnich rekolekcji dla rodzin Anonimowych Alkoholików, które odbyły się po raz szósty (od 26 do 28 sierpnia) w najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce. Do misjonarzy Świętej Rodziny w Górce Klasztornej przyjechało 170 osób, mi.in. z: Bydgoszczy, Czarnkowa, Jastrowia, Łobżenicy, Mroczy, Nakła nad Notecią, Piły, Sępólna Krajeńskiego, Szczecinka, Świnoujścia, Wągrowca i Złotowa. Opiekunem rodzin w sanktuarium góreckim jest ks. Grzegorz Górnik MSF.Rekolekcje gromadzą nie tylko osoby uzależnione, ale również współuzależnione i dzieci. Spotkania odbywają się regularnie od 1999 roku. Rodziny AA spotykają się dwa razy do roku - w styczniu i sierpniu. Program opiera się na pracy w grupach.

Radość z przebywania w grupie


Główny temat tegorocznych rekolekcji brzmiał: "Jezus Chrystus nauczycielem prawdziwej pokory". - To znaczy, kiedy człowiek zaczyna trzeźwieć, najpierw musi zbliżyć się do dna i przyznać do tego, że jest uzależniony. Musi przez cały czas zdobywać pokorę, aby nie popaść w pychę. Chodzi tutaj o dawanie świadectwa swoim życiem - tłumaczy ks. Grzegorz Górnik MSF.
W ciągu roku grupy AA przyjeżdżają także na rekolekcje zimowe, które uczą przeżywania w trzeźwości okresu Adwentu i Bożego Narodzenia. We własnych grupach uczestnicy prowadzą dni skupienia, a w ubiegłym roku w Łobżenicy zorganizowali po raz pierwszy przegląd działalności artystycznej zatytułowany "Tworzę na trzeźwo". - Te spotkania na pewno dały mi satysfakcję, ponieważ zacząłem robić coś dla innych. Chciałem pokazać tym, którzy dotychczas nie wierzyli, że mogą odmienić swoje życie i funkcjonować na trzeźwo - mówi Michał Daniel, od 17 lat trzeźwy alkoholik, inspirator spotkań.

Górka na pierwszym miejscu


Roman Oczoś trafił na rekolekcje po raz dziewiąty. W Świnoujściu prowadzi Ośrodek Pomocy i Terapii Odwykowej, który należy do Fundacji Instytutu św. Brata Alberta. - Kiedyś doszedłem do wniosku, że danie samego dachu nad głową i ciepłego posiłku nie jest wystarczające. To tylko pomaga w piciu. Stworzyliśmy więc program dla osób bezdomnych, z którego jasno wynika, że najpierw trzeba rozwiązać problem alkoholowy - tłumaczy. A że, zgodnie z zasadą AA, nie ma trzeźwienia bez pełnego nawrócenia, Roman Oczoś regularnie przyjeżdża do Górki Klasztornej. - Praca nad osobą uzależnioną tak naprawdę rozpoczyna się dopiero tutaj - przyznaje. Kolejne spotkanie dla rodzin Anonimowych Alkoholików już w styczniu przyszłego roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki