Logo Przewdonik Katolicki

Wreszcie w celu, ale na moment

Piotr Wójcik
fot. Karlis/Adobe Stock

Przywrócenie w kwietniu VAT-u na żywność nieprzetworzoną właściwie automatycznie podniesie ceny podstawowych produktów żywnościowych. W najbliższych miesiącach czeka nas więc podwyżka inflacji. Tym bardziej, że w połowie roku prawdopodobnie odmrożone zostaną taryfy energii.

Inflacja po cichu przestała być głównym tematem debaty publicznej, a jednym z najczęściej dyskutowanych obecnie problemów – często na ulicach – stały się zbyt niskie ceny skupu artykułów rolnych. Nie po raz pierwszy okazuje się, że w ekonomii wszystko ma swoje dwa końce. Korzystne dla konsumentów spadki globalnych cen żywności są katastrofalne dla rolników, którzy wcześniej jednak korzystali z rekordowych poziomów cen artykułów rolnych, obciążających za to budżety gospodarstw domowych.
Nie oznacza to jednak, że temat wysokich cen nie wróci na tapetę w nadchodzącym czasie. Nie będzie to już ta skala problemów, którą pamiętamy z czasów kryzysów kosztów życia, jednak na trwałe osiągnięcie tzw. celu inflacyjnego trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 13/2024, na stronie dostępna od 25.04.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki